VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) će sniziti prognozu rasta svjetske ekonomije u 2011. godini za 0,1 procentni poen na 4,2 odsto.
Istovremeno će za 0,2 procentna poena biti snižena i procjena za 2012. godinu na 4,3 odsto.
MMF u cjelini zapaža usporavanje svjetske privredne djelatnosti, povećanu neizbalansiranost i rast rizika.
Između ostalog svjetsku ekonomiju ove godine su ozbiljno uzdrmali potresi poput zemljotresa u Japanu, geopolitičkih tenzija u zemljama proizvođačima nafte i dužničkih problema u zoni evra.
Fond zato očekuje da će oporavak ekonomija razvijenih zemalja biti “kontinuiran, ali slab i neujednačen” ukoliko se ne usvoje stimulativne mjere.
Prognoza rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) SAD u 2011. godini biće snižena za 0,9 procentna poena na 1,6 odsto, a u 2012. godni za 0,7 procentna poena na 2,0 odsto.
MMF napominje da bi najveći prioritet SAD morala da bude realizacija plana na smanjenju budžetskog deficita u srednjoročnoj perspektivi.
Tempo rasta ekonomije evrozone u tekućoj godini, smatra fond, mogao bi da dostigne 1,0 odsto, što je za 0,1 procentni poen niže nego u prethodnoj prognozi MMF.
U 2012. godini rast BDP regiona će usporiti na 1,4 procenta, što je niže od prethodnih predviđanja od 1,7 procenata.
Kristin Lagard smatra da vlade vodećih zemalja moraju da preduzmu nove korake na podsticanju ekonomije i zadrže monetarne stimulanse s obzirom da su inflatorni rizici za sada manji od opasnosti od nove recesije. Ona preporučuje SAD da preduzmu mjere podrške tržištu stanogradnje i rada, i konsoliduju budžet, a Evropskoj uniji da obezbijedi hitnu i prinudnu, značajnu rekapitalizaciju banaka.
Lagard: Svjetska ekonomija ušla u novu opasnu fazu
Svjetska ekonomija je ušla u “novu opasnu fazu”, upozorila je izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard.
Ona navodi da je “realan progres u rebalansiranju globalne ekonomije u najboljem slučaju bio skroman, uz rastuće rizike po svjetsku privredu. Rizici su sve jači zbog pada povjerenja, sve rasprostranjenijeg ubjeđenja da monetarne vlasti nemaju čvrstu namjeru niti želju da donesu potrebna rješenja“.
„Razvoj događaja ovog ljeta potvrđuje da smo u novoj opasnoj fazi. Jasno je šta nas očekuje na kraju, rizikujemo sudar sa krahom slabašnog oživljavanja ekonomije”, rekla je Lagard. Tanjug