MMF piše ček za penziju

BEOGRAD, Sindikati i Vlada Republike Srbije našli su način da izađu iz ćorsokaka u koji su zapali pregovori oko prijedloga zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju. Na sastanku u utorak, sazvanom na poziv premijera Mirka Cvetkovića, dogovoreno je da se još jednom pruži šansa mirnom rješavanju problema, a kao rok za premišljanje, za obije strane, ucrtan je petak.
U međuvremenu, vođe sindikata u glavnom gradu su simbolično potpisali peticiju za obaranje aktuelne vlade, ali ovu akciju neće ozbiljnije širiti dok se ne završi posljednja runda razgovora.
– I Vlada Republike Srbije i Međunarodni monetarni fond su u utorak pokazali da postoji dobra volja da se nađe kompromisno rješenje pa smo i mi odlučili da im damo dva dana da izađu sa novim prijedlogom – objašnjava Milorad Mijatović, šef pregovaračkog tima sindikalaca. – Ovaj je rok neophodan jer delegacija MMF koja je sada u Beogradu nema nadležnost da odluči o usvajanju novih zahtjeva. Zato svoje prijedloge mora da pošalje bordu direktora MMF u Vašington. A oni će svoju odluku dati, najvjerovatnije, već u četvrtak uveče.
U Vašingtonu će se najviše raspravljati o beneficiranom radnom stažu. Kako „Novosti“ saznaju, upravo je ova stavka u prijedlogu zakona trenutno ostala kao jedina neusaglašena. Sindikati traže da se rudarima omogući penzionisanje sa navršenih 40 godina radnog staža, bez obzira koliko godina života imali u tom trenutku, kao i da se radnicima ostalih djelatnosti, u kojima se staž računa sa uvećanim trajanjem, omogući penzionisanje najranije u 53. godini života.
Najvažnija stavka koja je bila predmet najdužih polemika u pregovaračkim timovima praktično je usaglašena. Sindikati su odustali od uvođenja zaštitne odredbe koja podrazumjeva da se penzije vanredno usklađuju ukoliko padnu ispod 60 odsto prosječne plate. Kako kažu u Savezu samostalnih sindikata Srbije, našlo se kompromisno rješenje.
– MMf nikako ne pristaje da ova odredba kvantifikuje, odnosno, da se izrazi preciznim brojkama, ali nam je data garancija da u naredne dvije godine iznosi penzija neće padati ispod 60 odsto prosječne plate – objašnjavaju u SSSS. – Po isteku ovog perioda u naš penzijski sistem će se uvesti novi model obračuna, takozvana „stopa zamjene“, koja je evropska kategorija. A dvije godine će biti dovoljan period da je dobro izučimo i razradimo.
Vlada Srbije je inače, 22. oktobra povukla iz skupštinske procedure izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju pod pritiskom sindikata koji su zahtijevali određene izmjene. Iduće sedmice ovaj će se dokument ponovo naći pred poslanicima u parlamentu.
Pritisak
U najavi Sindikalci su poručili i da će, ukoliko njihovi zahtjevi ponovo budu odbijeni, „nastaviti sa konstantnim pritiskom na Vladu Srbije“, uključujući i organizaciju generalnog štrajka koji će dovesti do toga „da Srbija stane“.

Pročitaj više:  Usvojeni koeficijenti za raspodjelu prihoda u prvom kvartalu ove godine

Predstava za javnost
Potpisivanje peticije za smjenjivanje Vlade Srbije osudio je predsjednik sindikata „Nezavisnost“ Branislav Čanak i ocjenio ovu akciju kao „predstavu radi publiciteta“.
– Pravo na peticiju je garantovano članom 56. Ustava Srbije i uz njega sljeduje pravo na odgovor i nikakve druge posljedice ne može da proizvede. Jedini mogući put, koji niko ne pominje, jeste prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma na osnovu kojeg bi Skupština Srbije donijela odluku o prestanku mandata Vlade – objasnio je Čanak i dodao da u ovom slučaju čak ni to nije moguće, jer se „stavom 2. člana 108. Ustava izričito kao mogući predmet referenduma isključuju obaveze koje proizlaze iz međunarodnih ugovora“. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts