BANJALUKA – Makroekonomske prilike u Bosni i Hercegovini su stabilne, ali je rast nedovoljan da bi došlo do smanjenja nezaposlenosti i postizanja približnih prihoda sa onima u Evropskoj uniji.
Ovo je ocjena iz izvještaja osoblja Međunarodnog monetarnog fonda poslije konsultacija sa vlastima koje su prethodile odobrenju druge tranše proširenog aranžmana.
Posljednjih godina je, kako su konstatovali, došlo do smanjenja unutrašnjih i spoljnih neravnoteža, te je privredna aktivnost počela da se oporavlja sa preokretom situacije u Evropi.
„Očekuje se da će privredna aktivnost srednjoročno i dalje rasti, vođena investicijama u javnu infrastrukturu i realizacijom strukturalnih reformi. Otvaranje novih radnih mjesta je ključ za smanjenje visoke stope nezaposlenosti i postizanje približnih prihoda kao u EU“, ocjenjuju u MMF i dodaju da domaća politika predstavlja negativan rizik, dok su spoljni rizici uravnoteženiji.
Ističu da politike treba da imaju za cilj povećanje potencijala rasta i saniranje strukturalnih slabosti, uz očuvanje ekonomske i finansijske stabilnosti. Među njima su reforme kojima se podstiče potencijal rasta i zapošljavanja putem unapređenja investicione klime, preorjentisanje strukture javne potrošnje sa ukupnih izdvajanja za plate na kapitalne investicije, unapređenje finansijskog regulatornog okvira i unapređenje finansijske stabilnosti, te jačanje jedinstvenog ekonomskog prostora zemlje.
Bosna i Hercegovina ima, kako su zapazili u MMF, značajne strukturalne nedostatke koji usporavaju rast. Niska stopa investicija u BiH, po njima, odraz je loše poslovne klime i kvaliteta institucija.
„Infrastrukturna uska grla naročito su ozbiljna i podrivaju atraktivnost zemlje za strane investicije i razvoj privatnog sektora, te tako ograničavaju potencijal za rast. Složene i neefikasne administrativne strukture, fragmentiran ekonomski prostor i visoka politička i regulatorna neizvesnost doprinose visokim troškovima poslovanja“, upozoravaju u MMF.
Ako se ovi strukturalni nedostaci efektivno ne saniraju, srednjoročni i dugoročni izgledi rasta ekonomije ostaće slabi, a životni standard stanovništva teško da će dostići životni standard u zapadnoj Evropi. Blic