VAŠINGTON, Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) odobrio je povećanje prava glasa zemalja u razvoju, svojih siromašnijih članica, što predstavlja samo “prvi korak” u stvaranju fleksibilnijeg sistema, koji je usljedio poslije dugotrajnih i teških pregovora između 185 članica MMF-a.
“Do ovog napretka nije bilo lako doći”, izjavio je direktor MMF Dominik Štros-Kan (Dominique Strauss-Kahn) ističući da je novi glasački sistem odraz realnosti u globalnoj ekonomiji i predstavlja “veliki korak ka modernizaciji Fonda”.
“Sporazum predstavlja veliki pomak ka modernizaciji Fonda i naših napora u prilagođavanju njegove strukture dinamici i promjenama u globalnoj ekonomiji, ali je to samo prvi korak”, dodao je on.
“Stvaramo fleksibilniji sistem kvota i prava glasa, u okviru kojeg ćemo vremenom učiniti dalje izmjene, budući da je došlo do pomjeranja relativne pozicije nekih zemalja u svjetskoj privredi”.
U okviru novog sporazuma, koji će biti ponovo razmatran na svakih pet godina, ukupno pravo glasa 135 zemalja koje su bile slabije predstavljene u MMF biće povećano 5,4 odsto, prenjela je agencija DPA.
Ove izmjene su dio napora za povećanje kredibiliteta i legitimiteta zajmodavaca u očima zemalja u razvoju koje su počele da se okreću bilateralnim i regionalnim kreditnim opcijama umjesto uzimanja zajmova od MMF i njegovog partnera – Svjetske banke, rekao je Štros-Kan.
Do ovog sporazuma je došlo neposredno pred godišnji sastanak MMF i Svjetske banke koji se održava 12. i 13. aprila u Vašingtonu.
Svih 185 članica Fonda još treba da odobre novi sporazum većinom od 85 odsto.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.