BANJALUKA, Međunarodni monetarni fond (MMF) prisilio je Vladu Republike Srpske da prekine sa dosadašnjom praksom direktnog uticaja na odobravanje kredita iznad 500.000 KM i ukine takozvani veliki Kreditni odbor Investiciono razvojne banke u kojem su bili predsjednica Vlade Željka Cvijanović, ministar finansija RS Zoran Tegeltija, ministar industrije, energetike i rudarstva RS Petar Đokić, otkriva poslovni portal CAPITAL.
Izlazak izvršne vlasti RS iz bankarskog sektora i napuštanje dosadašnjeg direktnog uticaja na odluka o kreditima, od Investiciono-razvojne banke do Banke Srpske, bio je jedan od neupitnih uslova kreditnog aranžmana sa MMF-om.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija potvrdio je poslovni portal CAPITAL.ba da je reforma Investiciono-razvojne banke RS dio pisma namjere MMF-u „koji smatra da ova institucija treba da bude oslobođena političkog uticaja“.
Tegeltija je rekao da je plan Vlade o restruktuisanja i kako treba da izgleda IRB dio pisma namjere prema Međunarodnom monetarnom fondu.
„Imamo veliki stepen saglasnosti oko toga, a on podrazumijeva da Vlada utvrđuje politike i oblasti u koje će IRB RS ulagati, a da IRB samostalno donosi odluke. Njihov stav je da ne treba da bude političkog uticaja na konkretne odluke“, rekao je ministar finansija.
On je kaže da je Vlada već Ekonomskom politikom planirala da se IRB ne može više baviti direktnim plasmanima, o kojima je Vlada u prethodnom periodu donosila odluke i da nema takozvanog velikog kreditnog odbora.
„Nema ni interesa ni potrebe za postojanjem odbora koji bi odobravao takve aranžmane, pogotov jer je riječ o kreditima koji se plasiraju preko poslovnih banaka koje gotovo da i ne koriste sredstva IRB, jer imaju dovoljno svog novca“, rekao je Tegeltija.
Ukidanje i hapšenje slučajnost
Kazao je da odluka o ukidanju velikog kreditnog odbora nije povezana sa hapšenjem direktorice IRB-a Snežane Vujnić.
„Nema ništa zajedničko u ta dva slučaja. Direktorica je bila uključena u sve ove razgovore. To je dio tekućih mjera, ali se nažalost poklopilo sa ovim događajem. Sami smo pokrenuli tu priču“, rekao je Tegeltija i dodao da će u pismu namjere biti jasno i precizno redefinisana uloga Razvojne banke FBiH i IRB RS.
Govoreći o izboru novog direktora IRB-a, s obzirom na to da je sadašnjoj direktorici Snežani Vujnić istekao mandat, Tegeltija je rekao da su odluke donesene i da je to sada u nadležnosti IRB-a.
Portal CAPITAL je prije nekoliko dana otkrio da je Vlada Republike Srpske ukinula veliki Kreditni odbor Investiciono-razvojne banke (IRB) RS u kojem su se nalazili premijer Srpske, dva ministra i njihovi savjetnici i to samo sedam dana nakon hapšenja direktorice ove banke Snežane Vujnić.
U ovom Kreditnom odboru bili su premijer RS Željka Cvijanović, ministar finansija RS Zoran Tegeltija, ministar industrije, energetike i rudarstva RS Petar Đokić te Cvijanovićkina savjetnica Đuka Huremović i Tegeltijin savjetnik Dalibor Tomaš.
U Kreditni odbor oni su imenovani po rješenju o imenovanju Kreditnog odbora Skupštine akcionara IRB-a koje je u funkciji Skupštine akcionara IRB-a donijela Vlada RS.
Međutim, to rješenje Vlada je, takođe u funkciji Skupštine akcionara, stavila van snage 7. aprila ove godine, a ono je samo dan kasnije odnosno 8. aprila objavljeno u Služenom glasniku RS i već sutradan je stupilo na snagu.
Veliki Kreditni odbor je odlučivao o kreditima IRB-a većim od 500.000 KM, a sada će odluke o tome donositi kreditni odbor koji čine zaposleni u IRB-u.
Direktorica IRB-a Snežana Vujnić uhapšena je 31. marta zajedno sa direktoricom Agencije za bankarstvo RS Slavicom Injac i još osam osoba zbog sumnje da su oštetili Bobar banku i bankarski sektor BiH za oko 123 miliona KM. Uhapšenima je određen kućni pritvor.
CAPITAL: Siniša Vukelić
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zašto onda Tegeltija ne objasniš zašto si zaustavio objavljivanje konkursa za direktora IRB-a u Sl Glasniku i zašto si od Nadzornog Odbora IRB-a traži da poništi ovaj konkurs, a Nadzorni Odbor IRB-a te odbio, jer niko više nije budala…
pa ne zna se ko ce biti direktor
Pa ko je rekao da se zna???
Traži Zoran Tegeltija kandidata za VD-a da ga imenuje dok ne pronađe adekvatan kadar za direktora IRB-a iz reda koji je lojalan Mrkonjićkom klanu. Problem je što niko neće da prihvati situaciju da svjesno ulazi u leglo kriminala iz kojeg je Zoran Tegeltija pobjegao i sada pokušava odgovornost prebaciti na Nadzorni Odbor i Nadu Gluvić
Nada Gluvić je ista kao Snježana Vujinić, i njen sin radi u IRB-u, sve su to isti kriminalaci…