VAŠINGTON, Srpska ekonomija se oporavlja iz recesije, ali su pred njom i dalje veliki izazovi a sada je najvažnije da se smanji fiskalni deficit, što je “uslov svih uslova” za postepeni ekonomski oporavak koji bi mogao da počne 2016. godine, rečeno je u sjedištu Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu.
U ovom trenutku glavni cilj je da se javni dug stavi pod kontrolu, tako da sada slijede dvije do tri godine smanjivanja fiskalnog deficita, pa bi od 2016. godine mogla da se očekuje stabilizacija i početak rasta životnog standarda, navode u MMF-u .
U polugodišnjem izvještaju Fonda stoji da je u Srbiji došlo do snažnog rasta izvoza auto industrije i da inflacija jenjava, ali se upozorava na visoku nezaposlenost, koja je i dalje značajno iznad 20 odsto, što je razlog za povećanu brigu.
“Visoki fiskalni deficit, uz strukturno usko grlo umanjuje ukupnu kompetitivnost i ograničava potencijale za rast Srbije“, ocjenjuje MMF.
Srbija, prema procjeni Fonda, ove godine ima stopu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) od dva odsto i tako će biti i narednih nekoliko godina, ali bi boljitak, kako se navodi, u narednom periodu trebalo da se osjeti, jer se očekuje povećanje BDP-a sa šest na osam hiljada dolara po stanovniku.
Opitimizam postoji kada je riječ o inflaciji, pošto je ona svedena na ispod pet odsto i takav trend se očekuje i naredne godine.
Procjene MMF-a kažu da bi inflacija ove godine mogla biti oko četiri odsto a da bi u daljem srednjoročnom perodu pala na 3,5 odsto.
Kada je u pitanju cjelokupan region centralne, istočne i jugoistočne Evrope, MMF smatra da se svuda očekuje sporiji rast u narednim godinama i da ne treba brzo očekivati da se životni standard ljudi iz tog regiona izjednačni sa standardom “bogatijih zapadnih susjeda“.
Naredni izvještaj MMF-a, sa novim prognozama, biće predstavljen u aprilu 2014. Tanjug
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
boljitak.životnog standarda.gradjana srbije..iekonomije.krajem 2013..godine i početkom 2014.godine privredni oporavak pivrede..srbije.ipoboljšanje standarda gradjana srbije.izlazak srbije iz kriznog ropstva.
rast životnog. standarda..gradjana srbije..početkom 2014.godine..boljitak..životnog standarda..za gradjane srbije.
Treba li VAS PODSEĆATI DA SMO U MAJU 2015.GODINE I DA SHODNO TOME AKTUELIZUJETE EKONOMSKE ČLANKE I PROGNOZE RASTA.