BEOGRAD, Srbija, Letonija i Estonija su najugroženije zemlje u srednjoj i istočnoj Evropi po pitanju domaćeg zaduženja u stranim valutama, procijenio je MMF.
Prema procijeni Međunarodnog monetarnog fonda, kako prenosi Fajnenšel tajms, zapadnoevropske banke bi mogle da izgube 160 milijardi dolara u srednjoj i istočnoj Evropi zbog nenaplativih dugova, od 1.600 milijardi dolara koliko su plasirale u tom regionu. Do 20 odsto svih kredita moglo bi biti nenaplativo, prenio je Fajnenšel tajms pozivajući se na izvještaj MMF.
Ograncima zapadnoevropskih banaka u srednjoj i istočnoj Evropi biće potrebno 100 milijardi dolara svježeg kapitala, a u slučaju “ozbiljnije krize širokih razmjera” moglo bi im zatrebati i 300 milijardi dolara.
Zemlje istočne i srednje Evrope, uključujući i Tursku, mogle bi se suočiti sa manjkom od 123 milijarde dolara u 2009. godini i 63 milijarde dolara 2010. godine.
To je ukupno 186 milijardi dolara novca koji će u naredne dvije godine biti potreban tim zemljama, a koje neće moći da dobiju na tržištu, navodi se u izvještaju.
Najveći “jaz u finansiranju” zabilježiće Poljska – 59 milijardi dolara, Turska – 40 milijardi dolara i Rumunija – 34 milijarde dolara, procijenio je MMF.
MMF će, na osnovu kvota zemalja srednje i istočne Evrope u toj finansijskoj instituciji, moći da pruži pomoć od 81 milijardi dolara, a po svoj prilici će biti potrebno da se 105 milijardi obezbijedi iz drugih institucija, uključujući Evropsku uniju i vlade zemalja u svijetu.
“Biće potrebna strategija za suočavanje sa problemima u razvijenim zemljama EU na koje bi mogla da utiče kriza i finansijski problemi u evropskim zemljama sa privredama u usponu”, navodi se u izvještaju MMF-a, što, po pisanju Fajnenšel tajmsa, znači da razvijene zemlje neće izbjeći probleme.
Privreda zemalja srednje i istočne Evrope ove godine će pasti za 2,5 odsto, dok je jesenas preojekovano da će biti zabilježen rast od 4,25 procenata.
U izvještaju se preporučuje da zemlje koje su članice Evropske unije, ali ne koriste evro, uvedu u opticaj zajedničku evropsku valutu i prije nego što zvanično pristupe evro zoni.B92