PEKING, Generalna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard upozorila je na rizik od finansijskih teškoća i zaduženosti zemalja uključenih u izgradnju infrastrukturnih projekata u okviru kineske inicijative Novi put svile.
Lagard je govorila u Pekingu na forumu o Novim putevima svile, velikom planu koji je lansirao kineski predsjednik Si Đinping 2013. godine da se razviju putevi, luke, železničke pruge i industrijski parkovi širom Azije, do vrata Evrope i do Afrike.
Inicijativa za sada okuplja 70 zemalja koje treba zajedno da ulažu, mada je veliki broj gradilišta zapravo finansiran zajmovima kineskih institucija. Neke zapadne zemlje u tome vide strategiju Pekinga da utvrdi svoj uticaj.
“Svakako Putevi svile mogu da odgovore na hitnu potrebu za infrastrukturom širom sveta i donesu finansiranje koje je preko potrebno zemljama koje ga dobijaju”, rekla je Lagard na skupu kineskih i stranih zvaničnika.
Ona je, međutim, upozorila da bi ta partnerstva “mogla da dovedu do problematičnog porasta zaduženja datih zemalja” i da ograniči njihovu drugu potrošnju u meri u kojoj budu rasli troškovi za servisiranje duga.
“U zemljama gde je javni dug već visok, presudno je pažljivo praćenje finansijskih uslova”, rekla je ona.
Kako navodi AFP, kineske državne razvojne banke i druge institucije zapravo daju ogromne zajmove za gradilišta pokrenuta u zemljama na Putu svile, do te mjere da rizikuju da ih dovedu do neodržive finansijske situacije.
Tako je Šri Lanka, koja je uzela velike zajmove od Kine da izgradi luku, bila primorana pod teretom rastućeg zaduženja zvanično da preda kontrolu nad tom infrastrukturom Pekingu.
Lagard se založila za investicije koje bi bile više kolektivne i pozvala na veću transparentnost.
“Treba osigurati da Putevi svile vode upravo tamo gde su potrebni” rekla je ona.
“U velikim projektima uvek postoji iskušenje da se izvuče profit od tendera.. Uvek postoiji rizik da projekti propadnu ili da se pronevere sredstava. Ponekad se to čak naziva korupcija”, reklaje direktorka MMF-a.
Kineski predsednik Si Đinping je u govoru u utorak odbacio kritike upućene Putu svile.
“Ne radi se ni o Maršalovom planu, niti o kineskoj zaveri. Radi se o inicijativi koja ide svojim tokom potpuno otvoreno”, rekao je Si pred forumom Boao organizovanom na jugu zemlje, prenijela je agencija Sinhua. Agencije
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kina je vjerovatno vec sada ekonomski najmocnija zemlja na svijetu, demografski odavno a uskoro i vojno i politicki.
Sa druge strane mmf se finansira uglavnom dolarima odstampanim po politickom interesu i bez realnog pokrica. Sve to je pod vlascu trenutno zvanicno najmocnije drzave, SAD-a. Privid svoje vrijednosti odrzava uz pomoc institucija kao sto su svjetska banka, mmf i monopolom na trgovinu nafte. A upravo taj dolar je najmocnije oruzje u istoriji ljudske civilizacije.
Kina najavljuje skori prelazak na trgovanje naftom u sopstvenoj valuti i valutama drzava koje izvoze naftu. Kineske banke svojim investicionim kreditima polako potiskuju svjetsku banku i mmf.
Kad se o tome malo razmisli logicno je ocekivati da ce zapadne institucije da napadaju ovakve projekte. To je refleks tj automatski instinkt za odbranu kad se osjete ugrozenim. Uvidjaju da savezom ekonomski bogate Kine i Rusije bogate prirodnim resursima, oni nece biti broj 1 u svijetu.
Ne dizem kineze i ruse u nebo ali sigurno da ima i dobrih stvari koje ce donijeti nama malim narodima. Da postoji rizik od prezaduzenosti vjerovatno je istina ali to ne bi trebalo da pogadja mmf mnogo. Ipak je to sustina njihovog posla. Tako da je njima u interesu da ima prezaduzenih. Kad ne bi bilo prezaduzenih mmf ne bi imao posla.
Poruka za citaoce: Ne treba se plasiti da cemo dobiti rak od razmisljanja.
ne boji se ona da ce se drzave na putu svile zaduziti previse, nego se boji da ce prestatti od njih da uzimaju kredite i zaduzenja….