SARAJEVO – Nulta stopa carine s početkom primjene Privremenog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH i Evropske unije 1. jula važit će za žitarice i brašno, te stoku, povrće i voće.
Time bi od početka narednog mjeseca u našu zemlju mogli početi stizati jeftiniji poljoprivredni proizvodi iz Evropske unije.
U aneksima na ovaj sporazum se navodi da će nulta stopa carine važiti na perad kao što su patke, guske, tuke i biserke, klaoničke proizvode od goveda, svinja, ovaca, koza, konja, magaraca, jaja peradi i ptičja jaja, određene vrste mlijeka i pavlake, mlijeko za dojenčad, voće i povrće kao što su šparoge artičoke, špinat, banane, datule, smokve, ananas, neprženu kafu, ulje i margarin, konzervirano povrće (osim u sirćetnoj kiselini), voćne sokove i sokove od povrća, hranu za pse ili mačke, neprerađeni duhan.
U grupi proizvoda porijeklom iz EU za koje će carine biti smanjene na 50 posto od 1. jula, a od 1. januara 2009. biti i potpuno ukinute su: životinjska crijeva, mjehuri i želuci, krompir, salata, gljive i tartufi, mahunasto povrće, slatke paprike, privremeno konzervirano povrće kao što su krastavci, paprike, mješavine povrća, gljive, orašasti plodovi kao što su bademi i lješnici, umjetni med i drugi.
Carine će postepeno biti smanjivane u grupi proizvoda u koju spadaju goveđe, ovčije i kozje meso, maslac i mliječni namazi, zamjene za kafu, tjestenina, orašasti plodovi i ostali jestivi dijelovi biljaka, pripremljeni ili konzervirani u sirćetu ili sirćetnoj kiselini. Predviđeno je da u ovoj grupi proizvoda carine od 1. jula budu smanjene na 75 posto, u prvoj godini nakon potpisivanja SSP-a na 50 posto, 2010. na 25 posto, a s 1. januarom 2011. potpuno ukinute.
Na kraju, pod posebim režimom biće proizvodi za koje će carine biti ukinute unutar određene kvote za izvoz, dok će naš uvoz izvan kvota ostati na nivou carine utvrđene po principu najpovlaštenije države. Ovo, između ostalog, važi za čistokrvne životinje za rasplod, te smrznuto iskošteno meso, koje mesna industrija u BiH koristi za proizvodnju.
Sead Jeleč, sekretar Udruženja poljoprivrednika u BiH, smatra da će bh. poljoprivreda trpjeti negativne posljedice liberalizacije trgovine u odnosima sa EU dok ne bude u prilici da koristi pretpristupne fondove EU.
“Posebno će biti pogođena primarna poljoprivreda, dok će neke druge grane zasnovane na izvozu profitirati. Takvima će posebno pogodovati ukidanje carina na opremu i repromaterijale”, kaže Jeleč.
Prema njegovim riječima, BiH ne može računati na poboljšanje prilika sve dok institucije zadužene za kontrolu uvoza i certifikaciju domaćih proizvoda ne budu radile svoj posao.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.