BANJALUKA, Računi za vodu građana Banje Luke u narednoj godini mogli bi biti uvećani za oko 30 odsto. Milan Mazalica, direktor Javnog preduzeća “Vodovod”, kaže da su na nepopularni potez povećanja cijena primorani zbog teške finansijske situacije.
– Imali smo velike gubitke u ovoj godini. Zbog stečaja firmi izgubili smo šest i po miliona maraka, a tri velika privredna subjekta duguju nam sedam miliona. Da ne govorim o materijalnim troškovima koji su se povećavali protekle tri godine, dok se cijena vode nije mijenjala – navodi Mazalica.
On dodaje da su svjesni da bi povećanje cijena moglo dovesti do nezadovoljstva potrošača, ali da je ono neophodno kako bi preduzeće moglo da posluje pozitivno.
– Tražićemo da povećanje bude minimalno i da građani umjesto dosadašnjih 0,80 maraka plaćaju marku po kubnom metru. To nije velik iznos, ali je dovoljan da prevaziđemo bar neke poteškoće – ističe Mazalica.
U udruženjima za zaštitu potrošača ocjenjuju da bilo kakvo poskupljenje, u vrijeme kada većina primanja stagnira, nije dobrodošlo.
Danijel Malić, direktor za razvoj u Centru za zaštitu potrošača “Plava sfera” iz Banje Luke, kaže da će se povećanjem cijena vode otežati rješavanje problema s naplatom dugovanja za vodu od zajednica etažnih vlasnika.
– U “Vodovodu” su upoznati s tim da ove zajednice imaju velika dugovanja zbog pojedinaca koji ne izmiruju svoje obaveze. Poskupljenjem vode oni koji ne plaćaju sigurno će i nastaviti tako, dok će oni koji plaćaju račune vjerovatno kasniti s izmirivanjem ove obaveze – pojašnjava Malić.
Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, smatra da u vrijeme kada svi stežu kaiševe, povećanje cijena ni u kojem obimu nije osnovano.
– Svoje finasijske probleme “Vodovod” treba da riješi preduzimanjem mjera štednje, kao što su smanjenje plata i redukcija broja zaposlenih, a ne preko leđa potrošača koji su u teškoj situaciji – smatra Petrović.
Prema njegovoj računici, cijena vode u posljednje četiri godine u Banjoj Luci povećana je za više od 90 odsto.
– Od 1. novembra 2007. godine cijena vode povećana je s 0,41 na 0,67 maraka, da bi se od 1. februara 2008. godine cijena vode povećala na 0,80 maraka po kubnom metru. Prostim računanjem dobije se da je voda u tom periodu poskupjela za tačno 95,12 odsto – navodi Petrović.
Međutim, u “Vodovodu” odbacuju ove tvrdnje uz napomenu da je posljednje povećanje cijena bilo u februaru 2007. godine kada je voda poskupjela za 0,10 maraka.
Četvoročlana porodica u Banjoj Luci za vodu mjesečno izdvaja oko 20 maraka, dok ukupni troškovi komunalnih usluga iznose oko 300 maraka. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa gdje u svijetu ima da mora da poskupi itime se pravda poskupljenje, kaze nije poskupjelo prosle godine pa mora ove, ali sada je izborna godina
a poznato je da vodovod dobro finansira,