Moguće povećanje PDV-a u 2009.

BEOGRAD,  Vlada Srbije nema u planu povećanje stope poreza na dodatu vrijednost, izjavio je predsednik vlade Mirko Cvetković. On je međutim kazao da to ostaje kao mogućnost u slučaju da privredni rast ne bude na nivou planiranog, odnosno, kako je rekao, „u slučaju lošeg scenarija u narednoj godini”. “Ipak nadam da neće biti velikih otpuštanja i krize”, naveo je on i dodao da još niko ne može da kaže kakvi će zaista biti efekti ekonomske krize, ali da Srbija ima dva scenarija i da ipak treba biti optimista.

Upitan šta će država učiniti povodom dešavanja u najvećim srpskim izvoznicima kao sto su “Ju es stil” i “Tigar”, premijer Srbije je rekao da će izvoznici biti pomognuti ako imaju kome da izvezu svoje proizvode, a da će, ako nemaju, problemi biti rješavani kroz socijalnu sferu u kojoj država ima glavnu ulogu.

Za poruku predsjednika Srbije Borisa Tadića da će država raditi na očuvanju radnih mjesta, Cvetković je rekao da je ona “politička”, a da u ekonomskom smislu očuvanje radnih mjesta znači manji pritisak na povećanje plata.

“Odbrana radnih mjesta podrazumjeva u okviru sindikata manji pritisak na povećanje plata, a država da podstiče određene aktivnosti i da se u okviru toka kreira mogućnost održavanja radnih mjesta”, kazao je on.

Premijer je rekao da će država braniti radna mjesta i u privatnom sektoru, ali da u tom slučaju postoje dve stvari koje će je odredjivati – da li su kompaniji samo potrebna obrtna sredstva za pokretanje proizvodnje, i da li kompanija ima tržište na koje će plasirati svoje proizvode.

“Ako nemate tržište, onda ne vrijedi pokretati proizvodnju, već bi taj problem trebalo rješavati kroz socijalne programe. U slučaju nedostatka obrtnih sredstava, država je spremna da učestvuje i pomogne pokretanje proizvodnje”, kazao je Cvetković.

Pročitaj više:  Bankarski sektor podstaknuo rast Wall Streeta

Cvetković je kazao da nema mogućnosti da od 1. januara počne primjena proširenog dejstva Opšteg kolektivnog ugovora kojim se poslodavci obavezuju da isplaćuju topli obrok i regres zaposlenima.

Tokom decembra se pokazalo da primjena tog ugovora nije moguća i on će biti ili suspendovan ili će država povući potpis sa njega. To je namet koji ne može da izdrži ni država kao poslodavac, ni masa drugih poslodavaca, ocijenio je Cvetković za Radio-televiziju B 92.

Na pitanje zašto je država potpisala prošireno dejstvo Opšteg kolektivnog ugovora, Cvetković je rekao da je to učinjeno uz naznaku da će se još jednom tokom decembra sagledati situacija i utvrditi da li je moguće da se počne sa primjenom ili ne.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts