RIM, Privredni rast je ključ za okončanje dužničke krize u evrozoni, očuvanje zajedničke valute i sprečavanje ekonomske katastrofe u Italiji, ocijenio je premijer te zemlje Mario Monti.
Monti je jedan od međunarodnih lidera koji prednjače u pozivima Evropskoj uniji da stavi veći akcenat na ekonomski rast pri rješavanju krize, uoči ključnog samita Evropskog savjeta u Briselu 28. i 29. juna, prenosi italijanska agencija ANSA.
Ti pozivi naišli su na protivljenje njemačke kancelarke Angele Merkel, koja smatra da su disciplina u baratanju javnim finansijama i veća fiskalna integracija pravo rješenje, iako su mjere štednje pogoršale ekonomske teškoće u mnogim evropskim zemljama.
Monti sprovodi seriju strukturnih reformi namijenjenih podsticanju privrednog rasta u recesijom pogođenoj Italiji, nakon što je njegova vlada odobrila težak paket povećanja poreza i smanjenja potrošnje da bi do decembra dovela javne finansije u red.
Italijanski troškovi zaduživanja su, međutim, nedavno nastavili da rastu zbog zabrinutosti od širenja krize iz Španije, kao i zbog strahova da će Grčka napustiti evrozonu.
“Ukoliko kredbilan paket mjera za privredni rast bude kreiran na evropskom samitu 28. juna, onda će razlika između kamatnih stopa na italijanske i njemačke obveznice (koje se uzimaju kao reper u evrozoni) biti smanjena”, rekao je Monti za ANSU.
“Ono oko čega brinu finansijska tržišta i bonitetne agencije je spor rast, a to brine i nas. Ako bude rasta, imaćemo manju razliku (između prinosa na obveznice), kamatne stope će padati, a kompanijama će biti olakšano investiranje, što će nas zaštititi od širenja krize”, rekao je premijer.
Sekretar partije bivšeg premijera Silvija Berluskonija “Narod slobode”, Anđelino Alfano apelovao je na Montija da kaže njemačkoj kancelarki da treba da promjeni stav o krizi u evrozoni.
“Premijer Monti trebalo bi da kaže kancelarki Merkel da će, ako nastavi sa sebičnim stavom, italijanski parlament negativno reagovati na njeno ponašanje. Plašimo se da Njemačka predvodi sebičluk u Evropi”, poručio je Alfano, koga mnogi smatraju Berluskonijevim nasljednikom.
Monti je takođe ponovio da Italiji neće biti potrebna finansijska pomoć uprkos krizi.
“Među prvim ciljevima koje smo odredili u vezi EU je da želimo da našim djelima pokažemo da našoj zemlji nije potrebna parališuća pomoć drugih”, rekao je Monti.
Austrijska ministarka finansija Marija Fekter izazvala je uzbunu među investitorima i zalužila prekor Montija kada je nagovijestila da bi Italiji mogla zatrebati pomoć zbog rasta troškova zaduživanja. Tanjug