BANJALUKA, LONDON, Uprkos kompleksnosti bh. političkog sistema koji koči efikasnost vlade, i samim tim pristup eksternom finansiranju, dalji napredak ka reformama bi trebalo da podrži ekonomski rast zemlje, objavila je agencija “Moody's”, jedna od tri najveće agencije za ocjenu kreditnog rejtinga u svijetu.
Prema riječima Ivana Volmana, pomoćnog potpredsjednika “Moodysa”, visok procenat nezaposlenosti, veliki deficiti, te ograničen pristup privatnim vanjskim tržištima kapitala ograničavaju kreditni profil BiH.
“Pa ipak, očekujemo da će napredak BiH, kada je u pitanju Reformska agenda, koja je neophodna za dalju integraciju, te odblokiranje fondova MMF-a, pomoći da se smanji nezaposlenost i poboljša domaća i strana potražnja. Kao rezultat toga, očekujemo rast negdje oko tri odsto u 2016. godini”, izjavio je Volman.
Međutim, “Moody's” primjećuje da izazovno političko okruženje i dalje odlaže reforme neophodne za bh. kandidatski status. Takođe, to okruženje podriva sposbnost ove zemlje da se pridržava uslova postavljenih od strane Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), što je dovelo do toga da čak 25 odsto finansijskih sredstava iz stendbaj aranžmana bude zadržano.
Bez obzira na to, “Moody's” u svojim komentarima navodi da je eksterna ranjivost rezultirala u značajnom povećanju rezervi, što na neki način daje stabilnost monetarnoj politici.
Ipak, “Moody's” očekuje da značajni rizici sprovođenja reformi i dalje ostanu na snazi, s obzirom na to da je agencija institucionalnu snagu zemlje ocijenila kao “nisku”, s obzirom na komplikovanu političku strukturu i nedostatak unutrašnjeg konsenzusa.
“Bez obzira na to, ‘Moody's’ smatra da je Centralna banka efikasna institucija, koja inflaciju održava relativno stabilnom, te istovremeno održava i finansijsku stabilnost”, naveli su iz ove ugledne agencije.
Predrag Duduković, član Udruženja ekonomista RS – SWOT, kazao je da mnogo toga zavisi od sprovođenja Reformske agende. Ističe da, ako se ova agenda bude sprovodila onako kako je zamišljeno, to će jednostavno osloboditi tržište, biće veći priliv stranog kapitala, povećavaće se proizvodni kapaciteti, uz veće zapošljavanje, a samim tim i rast bruto domaćeg proizvoda.
“Ne vjerujem da bi rast mogao da bude baš tri odsto, što je prilično ambiciozno, ali bi mogao biti blizu, možda 2,5 odsto”, rekao je Duduković. Ipak, on ističe da sve zavisi od toga da li će se Reformska agenda sprovesti onako kako je zamišljeno i u zadatim rokovima.
“Bojim se da ima dosta problema uopšte u samom startu sprovođenja Reformske agende, s obzirom na to da znamo kakva je politička situacija i bojim se da to može biti jedan od ključnih problema u sporosti sprovođenja reformske agende”, kazao je Duduković. U svakom slučaju, rekao je da se može reći da bi napredak ka reformama podržao ekonomski rast BiH.
“Jer sve ono što je predviđeno Reformskom agendom je upravo ono što koči razvoj BiH, i rješavanjem tih problema iz ove agende moglo bi doći do ekonomskog rasta i poboljšanja ekonomske situacije u BiH”, smatra on. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
prica se prica da Rusi dolaze…