FRANKFURT, Evropska centralna banka upozorila je da se bankarski sektor evrozone i dalje suočava s rizicima, uprkos nezapamćenim mjerama zvaničnika i centralnih banaka usmjerenim na podršku kreditnih tokova u recesiji pogođenom privredom, prenijele su agencije.
Potpredsjednik ove banke Lukas Papademos na konferenciji je kazao kako Evropska centralna banka procjenjuje da bi banke u evrozoni mogle biti primorane da otpišu daljnih 283 milijarde dolara (204 milijarde evra) do kraja iduće godine, prije svega vezano uz gubitke po nenaplaćenim zajmovima.
– Nema mjesta za preveliko zadovoljstvo s obzirom na to da su rizici po finansijsku stabilnost i dalje visoki, prije svega zato što kreditni ciklus još nije dostigao tačku zaokreta – kaže se u najnovijem pregledu finansijske stabilnosti u privredi evrozone Evropske centralne banke.
Zakonodavci i tržišni učesnici moraće biti posebno budni tokom nadolazećeg perioda, navodi se u pregledu Evropske centralne banke.
– U periodu od 2007. do kraja 2010. godine po procjenama ECB-a potencijalni bi otpisi, odnosno smanjena vrijednost imovine, uključujući rizične vrijednosne papire pokrivene hipotekama, mogli dostići iznos od oko 649 milijardi dolara – kazao je Papademos.
Prema procjenama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), ukupna vrijednost otpisa mogla bi dostići 900 milijardi evra.
Prema Evropskoj centralnoj banci, među glavnim rizicima s kojima je suočen finansijski sistem evrozone nalaze se daljna erozija kapitala i obnovljeni gubitak povjerenja u najveće banke ako se globalna kriza pokaže dubljom i dužom nego što se očekivalo.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši