BEOGRAD, Cijene hrane u Srbiji ove godine porašće od 10 do 20 odsto, što je ipak mnogo manje od rasta cijena tih artikala u svijetu, ali Srbija mora da poveća svoje fondove prehrambenih proizvoda, izjavio je sekretar Udruženja za poljoprivredu Milan Prostran.
On je rekao da su cijene hrane u svijetu usko povezane sa rastom cijena nafte, ali da Srbija ima sreću što, za razliku od drugih, ima velike zalihe prehrambneih proizvoda, pa je rast bio usporeniji, mada je kupovna moć naših stanovnika manja, pa ih to mnogo više pogađa.
Prostran je ukazao da se veliki dio uljarica i šećera koristi za proizvodnju energenata, što je uslovilo i da cijena šećera na svjetskim berzama dostigne rekordnu cijenu od 740 dolara po toni.
U svijetu je velika potražnja i za pšenicom, kukuruzom i drugim osnovnim prehrambenim sirovinama, tako da se vlasnicima rezervi tih proizvoda u Srbiji nude veoma primamljive ponude da ih prodaju, kaže Prostran. On smatra da bi za poljoprivredu bilo loše da se zaustavlja izvoz, ali da bi pravo rješenje bilo da država značajno poveća otkup za svoje rezerve.
Samo veliki robni fondovi, mogu uticati na smirivanje cijena na tržistu, kaže Prostran i dodaje da će cijene prehrambenih artikala u narednih šest mjeseci zavisiti od cijene energenata, ali i od klimatskih uslova, jer su posljednjih mjeseci velike vremenske nepogode doprinijele njihovom izuzetnom rastu.
Prostran je rekao da ne očekuje da će u Srbiji rast cijena hrane u narednim mjesecima biti previsok, jer niska kupovna moć neće to moći da izdrži, ali da držva treba da podstiče što veću poljoprivrednu proizvodnju i da formira što veće fondove hrane, jer je pitanje kako će se situacija u svijetu dalje kretati.
Prostran je dodao da cijene osnovnih proizvoda u Srbiji nisu veće od zemalja u okruženju, kako se poneka iznose tvrdnje. Tanjug