MOSKVA, Moskva je jedan od investiciono najprivlačnijih gradova Evrope, zaključili su stručnjaci kompanije “Ernst end Jang” koji su objavili referat o stanju ruske ekonomije.
Prema podacima istraživanja, za posljednjih pet godina broj investicionih projekata u Moskvi sa učešćem inostranog kapitala porastao je 130 odsto.
To je posljedica, između ostalog, i toga što ruska prestonica ima dvije specijalne ekonomske zone – u Zelenogradu i Dubni.
“Za prošlu godinu iznos direktnih inostranih investiranja u Moskvu bio je veći od 41 milijarde dolara, a u prvom polugodištu ove godine već je zabilježen rekord – više od 87 milijardi”, izjavio je za “Glas Rusije” zamjenik gradonačelnika Moskve Andrej Šaronov.
Prema broju projekata koji se finansiraju od direktnih investicija, Moskva je trenutno na sedmom mjestu i u najskorije vreme, kako smatraju analitičari “Ernst end Janga” može se približiti Londonu i Parizu, pa čak ih može i potisnuti.
“Trudimo se da proširimo sfere interesovanja investitora i da učinimo privlačnim širok spektar pravaca”, kaže Šaronov.
Prema njegovim riječima, Moskva sad pokušava da gleda na sve sfere za investicije s tačke gledišta privatnih investitora.
“Prioritet su saobraćajni sektor, izgradnja, obrazovanje, medicina, kultura i sport. Ali među najaktuelnijim su linije brzih tramvaja, objekti stambeno-komunalne infrastrukture, uključujući i dječije klinike”, kaže Šaronov.
Ako se u cjelini sagleda struktura investicionog programa od 2012. do 2014. godine primjetno je povećanje obima u oblasti saobraćaja i saobraćajne izgradnje.
“Saobraćajni problem je jedan od najakutnijih i očigledan odgovor je povećanje investicija. I ne samo za stvaranje saobraćajnih čvorova, proširenje ulica, već i za stvaranje parkinga, saobraćajnih čvorova za presjedanje, stvaranje izdvojenih zona za javni saobraćaj i za sistem posmatranja”, ističe Šaronov.
Prema mišljenju analitičara, privlačnost Moskve raste radi uvođenja projekata, naprimjer inovacionog grada “Skolkovo”. U tom slučaju, osim investicija u perspektivne tehnologije koje mogu da donesu dobar profit, daju se još i olakšice investitorima: poreske, carinske, po stopama PDV za robu iz uvoza.
Šaronov naglašava da je Moskva uvijek zanimljiva za privatne investitore – to je ogromno tržište sa više od 14 miliona stanovnika.
“Sad je glavni zadatak moskovskih vlasti da uproste birokratske procedure, da učine transparentnim proces angažovanja inostranih investicija i privatnih investicionih projekata”, navodi Šaronov.
Osnivanje Međunarodnog finansijskog centra /MFC/ u Moskvi trebalo bi da učini rusku prestonicu još privlačnijom u očima stranaca.