BEOGRAD, Državni sekretar za energetiku u Srbiji Dušan Mrakić kaže da će novi zakon o energetici donijeti niže cijene i veću sigurnost isporuke energije.
Mrakić je kazao da bi do snižavanja cijena energenata u Srbiji novi zakon trebalo da dovede kroz otvaranje tržišta u svim energetskim sektorima.
On je istakao da je veoma zadovoljan efektima liberalizacije tržišta nafte i naftnih derivata u Srbiji, na kojem su od 1. januara ove godine omogućeni slobodan uvoz i formiranje cijena goriva.
Taj segment energetike je primjer kako stvari treba uređivati i u drugim sektorima, dodao je Mrakić.
Kako je kazao, novi zakon o energetici dodatno će povećati sigurnost snabdijevanja naftom i naftnim derivatima uvođenjem obaveznih i operativnih rezervi nafte i goriva i uvesti kontrolu i bolji kvalitet goriva u Srbiji.
Poboljšaće i uređenje tržišta gasa, a i omogućiti veću sigurnost svih korisnika u slučaju bilo kakvih poremećaja u snabdijevanju, istakao je Mrakić.
Mrakić je kazao da su obnovljivi izvori energije bili, a biće i u buduće jedan od prioriteta u radu Ministarstva za infrastrukturu i energetiku.
“Novi zakon o energetici će posebnu pažnju posvetiti tom sektoru tako što će investitorima biti garantovana veća pravna sigurnost, a i same procedure za realizaciju investicija će biti daleko jednostavnije”, kazao je državni sekretar za energetiku.
Novi zakon, dodao je on, stvara i osnove za bolje regulisanje oblasti energetske efikasnosti, koja će biti precizno uređena posebnim zakonom.
Taj zakon o racionalnoj upotrebi energije je završen i očekuje se da će uskoro biti upućen u skupštinsku proceduru na usvajanje, kazao je državni sekretar u Ministarstvu za infrastrukturu i energetiku Dušan Mrakić.
Mrakić je istakao da su institucije Evropske unije zadužene za nadzor u sektoru energetike pozitivno ocijenile nacrt zakona, kojim Srbija ispunjava i obaveza preuzete pristupanjem Energetskoj zajednici. Javna rasprava o Nacrtu zakona o energetici okončana je u februaru i u toku su završna preciziranja teksta, nakon čega će biti upućen Vladi Srbije. Prema ranijim najavama iz vlade, zakon bi trebalo da bude usvojen u Skupštini Srbije do juna. Beta