BEOGRAD, Ministar za infrastrukturu i energetiku Srbije Milutin Mrkonjić izjavio je da će u naredne dvije godine biti završena gradnja autoputa na Koridoru 10 kroz Srbiju.
On je za Danas precizirao da će sjeverni dio Koridora 10, od Subotice do Beograda, bez obilaznice oko Subotice odnosno “ipsilon kraka” i mosta kod Beške, biti gotov tokom avgusta ove godine.
“Dionice će se otvarati sukcesivno, kako se koja završi, da može da se koristi, a Vlada će kao rezultat trogodišnjeg rada moći da upiše kompletiranje ukupno 180 kilometara na Koridoru”, kazao je Mrkonjić.
Kako je naglasio, pri tome bi trebalo bi imati u vidu da u ljeto 2008.godine, kada je formirana sadašnja Vlada Srbije, nije bio projektovan ni kilometar puta, dug građevinskim firmama iznosio je 300 miliona evra, a odobreni krediti međunarodnih banaka nisu se koristili.
“Sada su projektna dokumentacija i projekti završeni za svih 350 kilometra koje je potrebno izgraditi, negdje puni profil, negdje poluautoput, završena je eksproprijacija, uspjeli smo da dobijemo kredite EIB, EBRD i Svjetske banke od ukupno 1,2 milijarde evra i da sami iz budžeta za neke radove izdvojimo još 300 miliona”, naglasio je Mrkonjić.
Srpski ministar za infrastrukturu i energetiku je kazao da je kraće rokove za završetak radova davao zbog sebe, a ne da bi vršio pritisak na radnike.
“To je moja ‘tjeralica’. Ali, mi smo u ovom poslu platili i danak divljoj privatizaciji koja je uništila veliki broj nekada respektabilnih građevinskih firmi”, kazao je Mrkonjić.
Kako je Mrkonjić kazao, gradnja na sjevernom dijelu Koridora 10 nije ugrožena zbog problema sa Nibens grupom.
“Dobro je da su tu firmu preuzele banke, one će postaviti svoj menadžment, u toku je reorganizacija preduzeća. Banke bi trebalo da skinu blokade i zaloge, a država će omogućiti da ostanu angažovani na Koridoru. To je naša obaveza prema 5.200 radnika”, kazao je on.
On je rekao da će pokušati da podrže firme iz Nibens grupe da dobiju nove poslove na tenderima koji se raspisuju za dionice na takozvanom Koridoru 11, od Obrenovca do Uba i od Lajkovca do Ljiga.
To je oko 50 kilometara autoputa, istakao je Mrkonjić, vrijednih oko 200 miliona evra, koje će Srbija sama finansirati, jer nije postignut dogovor oko kreditiranja sa Turcima i Kinezima.
Mrkonjić je kazao i da se nedavno javio “jedan ozbiljan slovački privrednik’, kojem nije želio da navede ime, a koji je bio zainteresovan za realizaciju značajnih projekata u saobraćaju u Srbiji, na putevima i na željeznici.
Kako je dodao, više od 30 slovačkih firmi zainteresovano je da učestvuje u nekom od projekata u Srbiji.
“Do kraja ove godine konzorcijum slovačkih i srpskih preduzeća počeće gradnju magistralne mreže gasovoda na relaciji Aleksandrovac, Novi Pazar, Tutin, vrijednu 60 miliona evra”, kazao je Mrkonjić.
Prema njegovim riječima, sa Slovacima je dogovorena i saradnja u organskoj poljoprivrednoj proizvodnji a uskoro će biti završeni sporazumi koji regulišu drumski i kombinovani transport, a zainteresovani su i za gradnju željezničkog Koridora 10.
Mrkonjić je kazao da će ove jeseni iz češkog kredita početi modernizacije pruge na Koridoru 10, od Niša do Dimitrovgrada, vrijedne 120 miliona evra.
“Radiće se i jedan most preko Morave i remont pruge od Novog Sada prema Beogradu, za šta su evropske banke spremne da izdvoje 200 miliona evra. Tu je i ruski kredit kojim će od 1. avgusta biti finansirani radovi na rekonstrukciji barske pruge kao i dionica od Beograda do Pančeva i od Valjeva do Loznice”, kazao je Mrkonjić. Beta
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši