SARAJEVO, Mada bi trebalo da budu ugašene, firme u FBiH koje godinama ne rade nastaviće postojati samo na papiru, a status njihovih radnika ostaće neriješen i moraće se i dalje snalaziti radeći na crno, jer vlast nema hrabrosti ni sredstava da ovo promijeni.
Istakao je ovo bh. ekonomista Igor Gavran, dodavši da je veliki broj preduzeća, poput “Orla” Rajlovac i Željezare u Varešu, koja dugo nemaju nikakve prihode, a zakon ih je prinudio da postoje.
“Sve se vrti u krug. Firma, iako ne radi, povećava svoje obaveze, a dokle god ima obaveze ne može se izbrisati iz registra”, objašnjava Gavran i dodaje da bi država mogla otpisati svoj dio duga da olakša gašenje firme jer ako godinama ne posluje realno je izgubljena.
Međutim, on navodi da i ako radnici ionako nemaju ništa od takve firme, gašenje bi značilo definitivan kraj, a na to se vlast ne odlučuje.
Gavran je podsjetio da ima preduzeća koja su kraj rata dočekala kao imaginarna, te da bi sve firme koje realno ne postoje trebalo da budu izbrisane, uz uslov da bude utvrđeno ko je odgovoran za takvo stanje.
“Nijedna vlast nije iskazala spremnost da riješi ovaj problem, već daju lažne nade da će doći neki investitor”, kaže Gavran ocjenjujući da u teoriji ima rješenja, ali ne i u praksi.
On kaže da u budžetu realno nema para da firme budu pokrenute niti je vlast spremna da bar promijeni zakon pa da se one ugase i ako imaju obaveza, jer se onda mogu desiti zloupotrebe.
Hidajet Prašović, radnik Vazduhoplovnog zavoda “Orao” Rajlovac, firme čije su sve poslovne aktivnosti stale 2000. godine, istakao je da je prisiljen raditi na crno kao automehaničar, od čega prehranjuje pet članova porodice, jer od 1992. godine nije dobio platu. Dodao je da bi želio samo da mu bude uvezan staž kako bi otišao na biro jer bi tada bar riješio status i imao zdravstveno osiguranje.
Stipo Buljan, sekretar Ministarstva energije, rudarstva i industrije FBiH, kazao je da je odgovornost svih, od Porezne uprave FBiH i Zavoda PIO do kantonalnih vlasti i direktora firmi, da sagledaju situaciju i nađu rješenje za preduzeća koja postoje samo na papiru.
Avad Bahto, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, smatra da bi bilo bolje ugasiti firmu koja nema perspektivu, ali je problem što radnici nisu prioritet u namirenju kada se pokrene stečaj. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.