BANJALUKA – Prema nezavisnoj analizi grupe ekonomskih eksperata koji prate tržište telekomunikacija u Evropi, kompanija m:tel na kraju prvog kvartala 2024. godine dostigla je najviši stepen likvidnosti od svog osnivanja.
Tekući racio likvidnosti m:tel-a je 0,86, što je jednako stepenu likvidnosti Telekoma Austrija. Uz to, ova kompanija je prvi kvartal završila sa 17 odsto većom dobiti u odnosu na isti period prošle godine, što ekonomski stručnjaci ocijenjuju kao rezultat istorijskih odluka menadžmenta kompanije o politici isplate dividende i prodaji antenskih stubova.
Likvidnost iznad prosjeka telekomunikacione djelatnosti
Usljed velikih investicija i višegodišnje politike isplate cijele neto dobiti akcionarima, m:tel je godinama poslovao sa relativno niskom likvidnošću mjereno odnosom između obrtnih sredstava i kratkoročnih obaveza. Tako je, prema finansijskom izvještaju za 2022. godinu, m:tel obrtnim sredstvima pokrivao samo jednu trećinu svojih kratkoročnih obaveza.
Kraj 2023. godine doveo je odnos obrtnih sredstava i kratkoročnih obaveza gotovo jedan naprema jedan. Na kraju prvog kvartala 2024. godine, tekući racio likvidnosti m:tel-a je 0,86, što je jednako stepenu likvidnosti Telekoma Austrija. Inače, prosjek za telekomunikacionu djelatnost jeste da na 100 jedinica kratkoročnih obaveza dolazi 81 jedinica obrtnih sredstva, što je prosječan racio od 0,81.
Gotovina u obrtnoj imovini na gotovo 50 odsto
Finansijski izvještaj s kraja prvog kvartala ove godine pokazuje da se, prvi put u finansijskoj istoriji m:tel-a, gotovina u obrtnoj imovini popela do nivoa od skoro 50 odsto. Kompanija m:tel do sada nije bilježila veći nivo likvidnosti, a koji je nastao naplatom jednog dijela potraživanja po osnovu prodaje antenskih stubova.
Poređenja radi, m:tel je na kraju 2022. i 2023. godine na računima kod banaka i u svojim blagajnama imao oko 20 miliona KM, dok je sa 31. martom ove godine vlasnik 134,4 miliona KM gotovine.
Dobit u prvom kvartalu veća za 17 odsto
Među pozitivnim pokazateljima poslovanja m:tel-a vidljivo je i da su obaveze u prva tri mjeseca ove godine, u odnos na kraj prošle godine, manje za 131 milion KM ili za 30 odsto, a da je dobit veća za 17 odsto.
Prema podacima MMF-a, inflacija u BiH u 2024. godine će biti tri odsto, što dovodi do zaključka da bi realan rast neto dobiti m:tel-a mogao biti oko 14 odsto. U poređenju sa očekivanim rastom bh. ekonomije, mjereno sa realnim BDP-om od oko 2,5 odsto, sasvim je sigurno da će ovakav rast m:tel-a donijeti odličnu zaradu i njegovim akcionarima.
PR
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
U 2023. godni ste objavili “PR” tekst Mtel-a da će sledeće godine “akcionari biti itekako zadovoljni”. Morali ste objaviti tekst jer su se akcije srozale zbog odluke da zadržite dio dobiti iz 2022. godine. Evo dočekasmo i 2024. godinu pa ništa. Da li je 0,067 feninga po akciji 50% neto dobiti? Kršite dividendnu politiku koju ste sami objavili i obećali “isplatu najmanje 50% neto dobiti”. Prestanite sa jeftinim marketingom jer ćete dobiti kolektivnu tužbu od malih akcionara zbog obmane. Ozbiljno se igrate sa akcionarima koji su uložili novac u akcije Mtela.
Prestanite da obmanjujete akcionare. Vidi se po prijedlogu za isplatu dividende koliko ste uspješni. Mrtvo slovo na papiru.
Samo tužba za obmanu.
Hvaliti se likvidnošću tako što ste prevarili akcionare, to može samo ološ.
Znas koliko to znaci ovima u Telekomu sto je neko kupio njihovu akciju. Njima ni u dzep ni iz dzepa. Nije bitno ni kolika je cijena akcije kad su oni tu samo tako na silu listirani. Oni su pokupovali konkurenciju, cjenovna politika je ista kao recimo 2010. godine i mogu raditi sta hoce. Vecinskom vlasniku kad se cefne on ce isplatiti dividendu. Ja da sam na mjestu vecinskog bavio bih sem, pored redovnog (monopolskog) poslovanja samo time da nadjem nacina da drugim akcionarima dam sto manje, ako moze na legalan nacin a ako bas mora i na manje legalan nacin. Nisam cuo da su se manjinski akcionari bunili na sistem i institucije onda kada je Konkurencijsko vijece mimo sve logike davalo odobrenja za kupovinu Blic, Elta, Trion Tel… prema tome i vi se ponasate isto kao i veliki, sutite ko qurve kad vam odgovara a bunite se na sav glas kad je obrnuto. Ko ulaze u raspali MTEL na brdovitom Balkanu on se prihvata malog prinosa uz visoki rizik, pa izvolite.
Isplacujete dividendu 10% od dobiti iz 2023 godine, pa zar je to moguce pitaju se normalni ljudi.
Dobro ste navukli akcionara sa svojom marketinskom dividendnom politikom, mislim da ce se spremati ozbiljne tuzbe upravo radi ovih informacija a pogotovo za strane investitore.
Takođe, dio dobiti koja se ulažu u rezerve se moraju jasno definisati šta i gdje se investira i ostavlja.
Kako ce do Srbije doci novac kao vecinskom vlasniku, vjerovatno fiktivnim ulaganjima u neku od povezanih firmi.
Bravo za TLKM i akcionare…
A vrednost akcija na najnizem nivou od osnivanja, pa nesto tu nestima
Lopovska posla….
Džaba vam je sad pričati. Pokazali ste odnos prema akcionarima. Nema tog investitora koji sad može izračunati koliko može očekivati dividende i kada, bez obzira na sve pokazatelje poslovanja. A to znači da ne može ni odrediti cijenu po kojoj se TLKM isplati kupiti ili prodati. U takvoj situaciji postoji samo jedna opcija: SELL! I prebaciti investiciju u kompanije u kojima kad direktor nešto obeća, onda tako i bude.