SARAJEVO, Vlada će najvjerovatnije raskinuti ugovor o dokapitalizaciji sarajevske naftne kompanije “Energopetrol” sa konzorcijem INA/MOL, izjavio je juče Mustafa Mujezinović, premijer FBiH.
Prema ranijim izvještajima komisije Agencije za privatizaciju FBiH, konzorcij INA/MOL je od 150 miliona KM uložio oko šest miliona KM, a nije realizovana ni obaveza izbora revizorske kuće koja bi utvrdila stepen investiranja.
“Vrlo je velika vjerovatnoća da će ugovor biti raskinut, jer svi izvještaji komisija koje ovo prate kažu da uslovi iz ugovora nisu ispunjeni i da nema dovoljno vremena da bi se oni ispunili. Ali, Vlada se nije htjela sada izjasniti s obzirom na to da ministri nisu imali kopiju ugovora o dokapitalizaciji. To će im biti podijeljeno i možda čak i na idućoj sjednici da ćemo imati jasniji stav”, kazao je Mujezinović nakon sjednice Vlade.
Vlada FBiH je juče razmatrala radnu verziju zakona o platama, koji je uslov iz stendbaj aranžmana sa MMF-om i čiji je cilj na jedinstven način regulisati ovu oblast.
Mujezinović je kazao da su na sjednici izražene sumnje da će donošenje ovog zakona dugo trajati.
Na konstataciju da je rok 1. novembar odgovorio je da je važno da imamo nacrt koji će biti prezentiran predstavnicima MMF-a.
“Mislim da smo na putu. Jednostavan je to zakon, ali je politički težak. Onih nekoliko stavki koje ima biće od presudnog interesa za funkcionisanje FBiH. Zakon ima nekoliko odredaba, a to su koeficijenti i odnosi među određenim kategorijama. Pokušaćemo kantone, općine i gradove uvesti u ovaj sistem. Nastojaćemo da to uradimo saglasno. Ako se budemo držali hijerarhije, valjda će predsjednik FBiH, Parlamenta i premijer biti u vrhu ljestvice”, dodao je Mujezinović.
Kako je saopšteno iz Vlade, ovaj zakon bi se odnosio na izabrane dužnosnike, nositelje izvršnih funkcija i savjetnike, te državne službenike i namještenike FBiH i policijske službenike za koje bi trebalo propisati platne razrede i koeficijente na bazi jedinstvene osnovice koju bi utvrđivala Vlada FBiH u dogovoru sa sindikatom.
Na pitanje novinara šta namjerava poduzeti u vezi sa smanjenjem visokih plata u institucijama FBiH poput Agencije za bankarstvo, Razvojne banke i FERK-a, Mujezinović je kazao da su te plate smanjene posebnim zakonom prije njegovog dolaska, a da je on ponudio Parlamentu izmjene člana zakona koji bi omogućio Vladi da vrši intervencije.
“Parlament je to odbio vjerovatno jer ja nisam bio prisutan na toj sjednici, a bio sam predlagač. Radićemo na tome”, dodao je premijer.
Odgovarajući na pitanje zašto je tražio povlačenje odluke o smjeni direktora Naftnih terminala u Pločama Josipa Tomića, kazao je da on to nije tražio, već je to normalna posljedica formiranja istražne komisije koja treba da kaže ko je šta uradio.
Vlada će Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje uputiti prijedlog za oslobađanje devet rudnika uglja u FBiH od plaćanja putarine na 2.206.200 litara dizela mjesečno od septembra do decembra ove godine.
Donesena je i odluka kojom se omogućava umirovljenje 86 uposlenih u “Krivaji”, koji su za to stekli uvjete.
Vlada FBiH je poništila ranije raspisani javni konkurs za članove Komisije za koncesije FBiH i raspisala novi, te imenovala komisiju koja će predložiti kandidate za članove.
O odgovornosti predsjednice
Premijer FBiH Mustafa Mujezinović rekao je da nema namjeru pokrenuti pitanje odgovornosti predsjednice FBiH Borjane Krišto zbog neimenovanja ministra prostornog uređenja.
Da ovo uradi javno ga je pozvao dopremijer FBiH i potpredsjednik Stranke za BiH Gavrilo Grahovac.
“Parlament FBiH je uvrstio na dnevni red tačku koja govori o svim imenovanjima i očekujem da će se u okviru svih riješiti i imenovanje ministra. Nikad nije kasno za pokretanje određenih pravnih procedura. Nemam u ovom trenutku namjeru poduzimati bilo šta što je predviđeno Ustavom, Zakonom o izvršnoj vlasti. Ipak, imamo još jednu šansu da ovo riješimo”, kazao je Mujezinović.
Bez saglasnosti o obustavi naknada
Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o reviziji korisnika prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite, uvaživši pojedine primjedbe koje su parlamentarci iznijeli usvajajući ovaj zakon u formi nacrta.
Ministri se nisu mogli usaglasiti o članu 16, kojim je predviđena obustava isplate naknada do okončanja revizije onima koji su pravo ostvarili uz izjavu svjedoka. Ministarstvo za boračka pitanja zaduženo je da pripremi alternativno rješenje koje će biti ponuđeno Parlamentu.
“Uvažena je primjedba na odredbu koja propisuje prioritete revizije. To su uvjerenja o pripadnosti oružanim snagama i okolnostima stradavanja izdata na osnovu izjava svjedoka, rješenja donesena u upravnom postupku, bolesti izdatih na osnovu nalaza zdravstvenih ustanova, uvjerenja izdata dobitnicima ratnih priznanja i ostala uvjerenja izdata na osnovu upravnog postupka”, naveli su iz Vlade. Nezavisne novine
Komentariši