NJUJORK, Posrnuli američki proizvođači automobila podnijeli su Kongresu detaljne planove za izlazak iz krize, ali su umjesto 25 milijardi dolara, zatražili čak 34 milijarde kredita, tvrdeći da bi ponovo mogle da postanu uspješne do 2011. godine dosljednim sprovođenjem mjera štednje, ukidanjem bonusa i razvojem hibridnih i električnih kola.
Direktor “Forda” Alan Mulali izjavio je da je spreman da smanji svoju platu na jedan dolar godišnje, ako kompanija koja je zapala u nevolje zaista dobije devet milijardi dolara hitne pozajmice.
Pod istim uslovom, “Dženeral motors” (GM) takođe je obećao da će godišnju platu izvršnog direktora Rika Vagonera smanjiti na svega jedan dolar.
Ipak, zakonodavci i pojedini prodavci automobila i dalje nisu uvjereni da bi sadašnje vođstvo moglo da preokrene cijelu auto-industriju i obnovi vodeću poziciju u novatorstvu, kvalitetu i dizajnu svojih proizvoda, ocjenjuje “Glas Amerike.”
“Velika trojka” iz Detroita u utorak je zatražila od Kongresa da odobri 34 milijarde dolara pozamica i kreditnih linija, što je mnogo više od 25 milijardi dolara koje nisu mogili da obezbjede u novembru kada su zakonodavci zatražili da sve autokompanije ponude detaljan plan izlaska iz krize.
O najnovijim prijedlozima će se u drugom krugu izjašnjavanja razgovarati u Senatu i Predstavničkom domu Kongresa SAD u utorak i petak, u očekivanju da bi se moglo isposlovati bar 25 milijardi dolara hitne pomoći auto-industriji.
Novi iznos nužne podrške objelodanjen je istog dana kada su “Dženeral motor” (GM), “Krajsler” i “Ford” zabilježili drastičan ukupan pad američke prodaje kola od skoro 40 procenata i dok tržište vozila pokazuje znake daljeg sunovrata u 2009. godini.
GM je zatražio 18 milijardi dolara kredita od federalne vlade, naglašavajući da je hitno potrebno četiri milijarde do kraja decembra za isplatu pristiglih računa.
“Ford” je prenio Kongresu da je “kao zlato” potrebna pomoć od devet milijardi dolara kredita za premošćavanje i najavio da će dodatnim mjerama restrukturisanja ponovo početi da posluje sa profitom do 2011. godine.
“Krajsler” kao najmanji, ali i najranjiviji među “velikom trojkom”, zahtjevao je hitnu pomoć od sedam milijardi dolara do kraja ovog mjeseca, upozoravajući da bez te podrške već početkom 2009. neće imati keš novca za dnevno poslovanje.
Ta kompanija, koja se nalazi u vlasništvu privatnog fonda “Serberus”, takođe je u programu izlaska iz krize navela da je nužno da nađe partnersku organizaciju, strateškog partnera ili da se udruži sa sa nekom kompanijom.
Većina analitičara vjeruje da je GM “toliko veliki da bi mogao da propadne”, a da bi “Krajsler” kao najslabiji među tri gigantska proizvođača kola mogao da bude prinuđen da se poveže sa jačim rivalom.
Bušova administracija je u novembru ponudila da se ubrza isplata ranije zahtjevane sume od 25 milijardi dolara za namjenska ulaganja u “zelene tehnologije”, ali su se usprotivile demokrate u Predstavničkom domu američkog Kongresa.
Spiker Predstavničkog doma Nensi Pelosi izjavila je na konferenciji za štampu u utorak da “banrot proizvođača automobila nije jedna od opcija.”
GM i “Krajsler”, međutim, prenjeli su Kongresu da im je potrebno 15 miliajrdi dolara samo da bi preživjeli do sledećeg mjeseca, kada novi predsjednik SAD Barak Obama preuzima dužnost.
Demokrate su obećale da će spriječiti bankrot “velikana iz Detroita”, ali još nisu kazali na koji način će to uraditi.
Zakonodavci će se suočiti sa zahtjevom za 37 milijardi dolara pomoći, što je za trećinu više nego što su tražili proizvođači kola prošlog mjeseca.
Pokazalo se takođe da ranije odobrenih 25 milijardi dolara iz sredstava Ministarstva za energetiku nije dovoljno zbog toga što je stanje američke privrede pogoršano.
Prodaja kola, smanjena 37 procenata u novembru, na najniži nivo u poslednjih 26 godina, najbolji je pokazatelj dubine krize.
GM zahtjeva četiri milijarde podrške ovog mjeseca i još toliko do kraja januara kako bi ostao u biznisu, a “Krajsler” traži da odmah dobije sedam milijardi dolara. To čini sumu prve ukupne hitne pomoći od 15 milijardi dolara.
Proizvođači su ponudili uglavnom iste programe izlaska iz krize, štednju na svim nivoima, smanjivanje broja zaposlenih, uvođenje novih tehnologija, kresanje plata i bonusa i razvoj novih modela.
GM, čija je prodaja u novembru pala 41 odsto, namerava da otpusti do 31.000 radnika u američkim pogonima do 2012. godine i da zatvori još oko devet fabrika.
Prema najnovijem planu, GM naglašava da će se fokusirati na razvoj i na marketing četiri d devet robnih marki – “Ševrolet”, “Kadilak”, Bjuik” i GMC.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.