– Policija već tri dana provjerava dokumentaciju u sudu i „Alumini“
– „Alumina“ do sada zbog blokade računa izgubila 15 miliona KM
– Sud u Zvorniku ignoriše rješenje banjalučkog suda kojim je zabranjena blokada „Alumine“
BANJALUKA, Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova RS izuzeli su iz Osnovnog suda u Zvorniku i „Alumine“ dokumentaciju u vezi sa spornim potraživanjima „Pavgorda“ zbog kojih je „Alumini“ račun već sedam dana u blokadi, saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.
Pripadnici Odjeljenja za privredni kriminal MUP-a RS iz suda u Zvorniku su izuzeli kompletan predmet koji firma „Pavgord“ vodi protiv „Alumine“ i po osnovu kojeg je sudija tog suda Jelena Todorović blokirala račun „Alumine“, dok je iz „Alumine“ izuzeta dokumentacija u vezi sa spornim potraživanjima.
CAPITAL saznaje da policijska kontrola u Osnovom sudu u Zvorniku i „Alumini“ traje već tri dana.
Predsjednik Upravnog odbora „Alumine“ Milorad Motika potvrdio je danas za CAPITAL da je policija izuzela dokumentaciju iz ovog preduzeća u vezi sa potraživanjima „Pavgorda“.
„Policija je u „Alumini“ bila u prošli četvrtak, juče i danas. Izuzeli su kompletnu dokumentaciju u vezi sa potraživanjima „Pavgorda“ i nedavno su napustili naše prostorije“, rekao je Motika.
On je istakao da su gubici „Alumine“ zbog blokade računa iz dana u dan sve veći, te procjenjuju da su samo za ovih nekoliko dana koliko je račun blokiran izgubili 15 miliona KM.
CAPITAL saznaje i da je, nakon što je „Alumina“ tražila od sudije da hitno obustavi blokadu računa poštujući privremenu mjeru Okružnog privrednog suda u Banjaluci, sudija u Zvorniku odbila da uzme taj predmet u rad, dok predsjednica suda u Zvorniku nije došla na posao.
Podsjećamo, Okružni privredni sud u Banjaluci je, isti dan kada je sud u Zvorniku donio odluku o blokadi, naložio da se obustave sva izvršenja pokrenuta u korist „Pavgorda“, ali je tu odluku sud u Zvorniku ignorisao.
U rješenju Okružnog privrednog suda u Banjaluci, koje je u posjedu CAPITAL-a, navedeno je da se „Pavgordu“ nalaže da obustavi sve radnje preduzete u cilju naplate, a po ugovorima o zalogu na pokretnim stvarima koji su još 2012. godine potpisali Ukio banka i „Alumina“.
U rješenju je navedeno da je „Alumina“ 12. aprila ove godine podnijela tužbu protiv „Pavgorda“ s ciljem utvrđivanja ništavosti ugovora o zalozi i brisanja registracije zaloga, te da je uz tužbu podnijela i prijedlog za određivanje sudske mjere obezbjeđenja zajedno sa prijedlogom za određivanje privremene mjere obezbjeđenja.
„Alumina“ je u tužbi navela da je Ukio banka na „Pavgord“ prenijela 122 miliona KM potraživanja. Inače, ukupna potraživanja Ukio banke od „Birča“ iznose 155 miliona KM, što znači da i ta banka ima još značajnih potraživanja od „Birča“.
„Alumina“ je u tužbi navela i da bi namirenjem „Pavgorda“ bilo omogućeno da se ta firma namiri na povoljniji način u odnosu na ostale povjerioce kao i one koji imaju pravosnažne presude te da sve dok se vodi parnični postupak po njihovom mišljenju potraživanje obezbijeđeno spornim zalogama ne postoji.
Sud je naveo da je, imajući u vidu sve navode iz tužbe, da su sporna potraživanja u stečajnom postupku u potpunosti osporena te da sada sud odlučuje o tome da li ona uopšte postoje, te da je i pored toga pokrenut izvršni postupak protiv „Alumine“, ova firma dokazala da osnovano traži donošenje privremene mjere obezbjeđenja.
„Alumini“ je od 12. aprila blokiran račun, nakon što je Osnovni sud u Zvorniku donio rješenje o blokadi, a u korist preduzeća “Pavgord” iz Foče koje na ovaj način pokušava da naplati kontroverzno potraživanje litvanske Ukio banke od Fabrike glinice „Birač“.
Iako je isti dan kada je doneseno rješenje kojim je blokiran račun Alumine, Okružni privredni sud u Banjaluci zabranio je „Pavgordu“ da preduzima radnje naplate protiv „Alumine“, sud u Zvorniku nije obustavio ovo izvršenje i račun „Alumine“ je i dalje blokiran.
„Pavgord“ je otkupio potraživanja Ukio banke od FG „Birač“ i sada pokušava da ih naplati od njene kćerke firme „Alumine“.
CAPITAL: Marina Čigoja
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Glinica postoji od 1978. godine, svjetski priznata firma.
Ko je taj Pavgor…ljudi moji da li iko može da shvati da može da blokira jedan gigant.
Koje crno pretresanje. tako su pretresali i Bobar banku da bi sklonili kompromitirajucu dokumentaciju. Da se sakriju tragovi zlocina.
Nista
Iz Zvornika sam i mogu reci da u Alumini niko ne moze da dobije posao ako nema jakuu vezu ili nije u SNSD, bruka. Zivim na 200 metara od Alumine. Nek propadnu
Slazem se sa ovim komentarom nazalost istina je da je jedan gigant postao stranacka firma i da ako nemas debelu vezu i partisku knjizicu nema ti posla u tom krugu fabrike
U poslednjih deset godina u Alumini (Birač) zapošljavaju se isključivo stranački kadrovi, tj. oni iz SNSD-a i njihovih koalicionih partnera. Uz obavezu da na svakim izborima glasaju za istu sektu. kako oni, tako da i svi članovi njihovih porodica. Za vrijeme glasanja uz njih stoje partiski “kerovi” kojima se mora obavezno pokazati za koga se glasalo. To je taj “izborni marketing”, ili odgovor na pitanje kako jedni te isti pobjeđuju, iako je većina glasača protiv. Jednostavno, moraju. radoznao sam da vidim ko će od njih danas imati petlju da izađe na proteste. mali broj. Jer znaju da će sekte da ih ucijene radnim mjesto.
Eto vam sad vas voljeni debeli i oko debelog…a i sta je sa stecajnog nesto se i on ucuto