MUP Srbije odredio pritvor za 16 direktora

BEOGRAD, ZRENJANIN, ŽITIŠTE – Kriminalistička policija MUP Srbije, u saradnji sa Policijskom upravom Zrenjanin, operativno “obrađuje” poslovne rezultate još desetak društvenih preduzeća koja su bila povezana sa firmom Agroživ, tako da su moguća i nova hapšenja, potvrđeno je novinama „Danas“ u vrhu policije.

Kako navodi neimenovani izvor, spisak firmi koje su predmet operativne obrade još nije konačan. Policija inače na ovom slučaju radi više od sedam mjeseci.
Istražni sudija Okružnog suda u Zrenjaninu Zoran Paripović, saslušao je juče uhapšene direktore društvenih, privatnih i mješovitih preduzeća osumnjičenih za zloupotrebu i za korupciju u vezi s poslovanjem kompanije Agroživ.

Prema navodima policije, oni su nezakonito prisvojili više od 20 miliona evra. Nakon saslušanja istražni sudija je donio rešenje o sprovođenju istrage protiv šesnaestorice direktora, dok je direktor preduzeća Vitamisk BSB agroindustrija Predrag Stanin (1967), pušten.

Istražni sudija Stanina nije ni saslušao jer je policija odustala od njegovog gonjenja. Ostalima je određen pritvor do 30 dana, a Republičko javno tužilaštvo podnijelo je zahtev za pokretanje istrage protiv privedenih direktora.
 
Direktori su privedeni, kako je saopšteno, zbog sumnje da su u periodu od decembra 2004. do januara 2008. zaključivali fiktivne ugovore o kupoprodaji udjela između povezanih pravnih lica u okviru kompanije Agroživ AD Pančevo, kako bi pribavili protivpravnu imovinsku korist za vlasnika te kompanije.

Zaključivanjem ugovora ostvarena je nezakonita dobit, prema objašnjenju iz policije, kao razlika između knjigovodstvene cijene ugovora, koja se izvodi prema podacima sa sajta Agencije za privredne registre i prodajne cijene, te su takvu nezakonitu dobit unosili u završne račune kompanije Agroživ AD Pančevo za 2005, 2006. i 2007. godinu.

Takav bilans bio je osnova za podjelu dividendi, što je jedan od oblika pranja novca, ali i dobra pozicija za dobijanje bankarskih kredita. Istovremeno, sklapanje fiktivnih ugovora omogućilo je Agroživu da postane vlasnik društvenih preduzeća bez tendera ili aukcije, a jedan u nizu presedana je što se u sastavu te kompanije nalazi i preduzeće Juko klanica, sa stopostotnim društvenim kapitalom, koja je u stečaju, a stečajni upravnik je Agencija za privatizaciju.

Pročitaj više:  Zavisnost od posla opasna kao droga

Takođe, i firme za koje Agencija priprema prospekte za oglašavanje prodaje, već su odavno u mreži Agroživa, u koju su dospjele “kupovinom” udjela koje nisu mogle da isplate.

 Taj metod “divlje”privatizacije već je viđen u slučaju C marketa, a spekuliše se i da je prvooptuženi u ovoj aferi, suvlasnik Agroživa Miroslav Živanov, svojevremeno bio čest gost direktora C marketa Slobodana Radulovića.

Vlasnički odnosi među više od tridesetak povezanih firmi do te mjere su isprepletani da se ne zna ko je kome vlasnik. Tako je, na primjer, jedan od pet vlasnika preduzeća Pobeda iz Vladimirovaca (koje ima i 40 odsto društvenog kapitala) Panonija iz Crepaje (sa šest odsto udjela), ali je i Pobeda na spisku od osam akcionara-osnivača Panonije sa 42 odsto kapitala.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts