Mutabdžija: Rekonstruisano 30 osnovnih škola

goran mutabdzijaBANJALUKA, Dosadašnji ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Goran Mutabdžija izjavio je danas da je samo u ovom polugodištu rekonstruisano 30 osnovnih, kao i 13 srednjih škola u Srpskoj.

Mutabdžija je istakao da reforma obrazovanja nije pokušaj materijalnog poboljšanja statusa zaposlenih i institucija u obrazovnom sistemu, nego je to izgradnja novog sistemskog okvira koji je kvalitetniji.

“Reforma obrazovanja podrazumijeva reformu nastavnih planova i programa, smanjivanje nastavnih sadržaja da bi bili aktuelniji, tačniji i primjereniji za uzrast učenika, povećanje obuhvata djece u predškolskim ustanovama sa 14 odsto na 50 odsto”, naveo je Mutabdžija tokom rasprave u parlamentu Srpske o Prijedlogu ekonomske politike Republike Srpske za 2015. godinu.

Poslanik SDS-a Nade Planinčević smatra da je reforma obrazovanja u ovom dokumentu nešto što se prepisuje i da se “priča uvijek ista priča”.

“Škole prokišnjavaju, mokri čvorovi su neuređeni, u osnovnim školama zbog neplaćenih obaveza Ministarstva isključuje se voda od komunalnih preduzeća”, istakao je Planinčević.

On je dodao da se u segmentu javnih investicija navodi da će biti završen autoput Banjaluka – Doboj, ali da bi bilo dobro da piše kada će biti završen i kada će početi da se vraća novac uložen u taj autoput, kao i autoput Banjaluka – Gradiška.

Šef Kluba poslanika DNS-NS-SRS Spomenka Stevanović rekla je da težište treba staviti na realni sektor, od koga zavise i sve ostale oblasti, odnosno da će podržati rasterećenje privrede, poreske olakšice, da se razvoj privrede bazira na domaćim resursima.

Ona je dodala da Klub predlaže amandman kojim se na kraju rečenice – “U domenu oporezivanja nepokretnosti u 2015. godini, u saradnji sa Savezom opština i gradova Republike Srpske, s obzirom na nekonzistentne politike lokalnih zajednica prilikom utvrđivanja poreskih stopa na godišnjem nivou, utvrdićemo jedinstvene poreske stope za porez na nepokretnosti za sve lokalne zajednice u Republici” – dodaje “u skladu sa stepenom razvijenosti opština”.

Pročitaj više:  Srpska poželjna destinacija za strane investitore

“Nelogično je da poreska stopa bude ista za razvijene i nerazvijene ili izrazito nerazvijene opštine, imajući u vidu kriterijume na osnovu kojih su opštine razvrstane prema stepenu razvijenosti”, obrazložila je Stevanovićeva.

Samostalni poslanik Ilija Stevančević pohvalio je reforme navedene u Prijedlogu ekonomske politike za narednu godinu, ali je dodao da je reforma obrazovanja izmakla kontroli, jer postoji deset univerziteta sa 85 visokih škola i fakulteta koje niko ne kontroliše.

On je naglasio da niko sa njim nije dogovarao povećanje penzija od jedan odsto, ali da je od Vlade zahtijevao povećanje najnižih penzija od deset odsto.

“Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje /PIO/ koncipirao je finansijski plan na 318 miliona KM, a u budžetu je predviđeno 180 miliona i ne slažemo se sa tim, ali to ne znači da ekonomska politika i budžet nisu dobri”, rekao je Stevančević.

On je prigovorio što se ekonomska politika i budžet za narednu godinu donose po hitnom postupku, te izrazio nadu da će parlament o tome u narednom periodu više voditi računa. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts