TOKIO, Na pojedinim azijskim berzama jutros su indeksi blago porasli, što se zahvaljuje novim naznakama oporavka kineske ekonomije, no akcije tehnoloških kompanija pod snažnim su pritiskom zbog slabih poslovnih rezultata Applea.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 1,3 odsto, dok su cijene akcija u Australiji i Singapuru ojačale između 0,4 i 0,5 odsto.
Berzovni indeksi u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Šangaju pali su, pak, između 0,2 i 1,2 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,1 odsto. Prema izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini porastao je u januaru s 51,5 na 51,9 bodova, najviši nivo u dvije godine. To je nova naznaka ubrzanja rasta druge po veličini svjetske ekonomije, nakon sedam tromjesečja usporavanja, što je ohrabrilo ulagače.
“Kina pokazuje naznake oporavka, a poboljšavaju se i izgledi za rast cjelokupne globalne ekonomije, što pozitivno usmjerava tržišta”, kaže Koichiro Kamei, direktor u kompaniji Market Strategy. Međutim, na tržištima ne vlada euforija jer su naznake oporavka kineske ekonomije već uračunate, a ulagače su razočarali slabiji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati Applea.
Zbog toga je jutros pod pritiskom cjelokupni tehnološki sektor, a najviše su pale cijene akcija Appleovih dobavljača, kao što su južnokorejski LG Display i tajvanski Hon Hai. Uspon japanskog Nikkei indeksa, nakon tri dana oštrog pada, zahvaljuje se, pak, slabljenju jena.
Na valutnim je tržištima, naime, kurs dolara jutros porastao s jučerašnjih 88,20 na 89,20 jena. Cijena evra prema japanskoj valuti skočila je, pak, s jučerašnjih 117,40 na 118,80 jena. U odnosu na američku valutu, kurs evra stabilno se kreće u rasponu od 1,3295 do 1,3330 dolara. Nakon što je juče pala za 1,5 odsto, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku ojačala za 25 centi, na 95,45 dolara po barelu. Hina