PODGORICA, Interpol i Evropol sa prostora Balkana na osnovu zahtjeva evropskih osiguravajućih društava potražuju oko 130 000 ukradenih vozila, od kojih je najveći broj na području bivše Jugoslavije.
Pretpostavlja se da se polovina ovih vozila nalazi u Crnoj Gori, oko 30 000 u BiH, više od 25 000 na Kosovu u Metohiji, a ostalo u Hrvatskoj, Srbiji i Makedoniji, rekao je docent na Kriminalističko-policijskoj akademiji u Beogradu Saša Mijalković za podgorički ”Dan”.
Jedan broj ukradenih automobila iz Srbije, preko Kosova i Metohije ili Crne Gore, završava u Albaniji, pa i na Bliskom istoku, piše crnogorski dnevnik.
Srpska auto-mafija često sarađuje s organizovanim kriminalnim grupama iz drugih zemalja. Beogradski kriminalci imaju partnere u Crnoj Gori, ali i u Albaniji i na Kosovu i Metohiji.
“Neke kriminalne grupe iz Beograda tijesno sarađuju s `ortacima` iz Hrvatske i oni bukvalno razmjenjuju ukradena vozila. Veoma je opasna struja auto-mafije iz Novog Pazara koja je povezana s grupama iz BiH, Kosova, Crne Gore, a postoje indicije da sarađuje i s kriminalcima na Bliskom Istoku, gdje preko Bugarske stižu ukradeni automobili”, rekao je Mijalković.
Kada je riječ o ovoj vrsti kriminala, u Beogradu je dominantan banjičko-miljakovački klan, zatim slijedi jajinačka grupa, a vidljivi su i prsti ostatka “zemunskog klana”.
“Za ove grupe je karakteristično da im je motiv zarade jači od međusobnog rivalstva. Jer, kada policija uspe da razbije jednu grupu i uhapsi neke od njenih članova, ostali pripadnici se spajaju s drugim grupama”, rekao je Mijalković.
Stručnjaci iz ove oblasti smatraju da su sredstva koja se dobijaju od krađe automobila velika i obično su u funkciji nekih drugih vidova kriminala. Kao primjer oni navode albansku mafiju koja je svoje terorističke aktivnosti, između ostalog, finansirala novcem od ukradenih automobila.