BANJALUKA, Klijenti banaka u Republici Srpskoj tokom prošle godine podnijeli su 151 prigovor na poslovanje ovih institucija, od čega su najviše pritužbi, čak 33, uputili žiranti.
Navedeno je ovo u izvještaju Agencije za bankarstvo RS za devet mjeseci 2010. godine.
U Udruženju prevarenih žiranata BiH kažu da je, prema njihovoj evidenciji, broj žiranata koji su uputili prigovor banci mnogo veći.
– Vjerujem da banke ne prijavljuju Agenciji za bankarstvo sve prigovore s obzirom na mali broj pritužbi žiranata koji su iskazani u ovom izvještaju – kazao je predsjednik Udruženja prevarenih žiranata Jovica Cvjetković i dodao da je najčešća primjedba žiranata bankama to što ne provjeravaju prethodnu kreditnu zaduženost klijenata u drugim bankama jer se dešava da su pojedini dužnici u nekoliko banaka bili zaduženi, te da su im žiranti vraćali kredite.
Direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac ističe da su banke obavezne da Agenciji dostavljaju podatke o klijentima koji su im se pismeno žalili.
– Mi možemo da provjerimo da li nas banke informišu prilikom naših kontrola u bankama. Takođe, to je moguće ustanoviti i upoređujući broj pritužbi koje klijenti podnose lično i Agenciji i bankama – rekla je Injac.
Ona dodaje da, ako određena banka ima prevelik broj nezadovoljnih klijenata, Agencija može ustanoviti da sistem upravljanja te banke nije dobar, te joj dati lošu ocjenu za upravljanje.
– To je veoma nepovoljno za banku i njen menadžment – kaže Injac.
U izvještaju Agencije za bankarstvo po osnovu obračuna kamate bankama je za prvih devet mjeseci prošle godine upućeno 27 prigovora, dok se preostalih 26 prigovora odnosilo na druga pitanja iz oblasti kreditnog poslovanja.
Na promjene uslova kreditiranja u bankama prigovor je uputilo 30 klijenata.
Govoreći o ovim prigovorima, predsjednik Udruženja potrošača Republike Srpske Dragutin Bošković kaže da su u takvim slučajeva odgovorni sami klijenti, koji obično ne pročitaju sadržaj ugovora koji potpisuju sa bankom prilikom uzimanja kredita.
Prigovori
Prema izvještajima banaka u skladu sa Odlukom Agencije o bližim uslovima i načinu postupanja banaka po prigovoru klijenata, banke su pozitivno riješile 32 prigovora, negativno 99, a 20 prigovora je u procesu obrade i rješavanja. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nije vezano za temu, ali jedan morbidan slučaj gdje sam lično prisustvovao, Raifeisen banka zove na fiksni telefon komšiju dužnika (ne znam da li je bio žirant ili glavni dužnik) i pita da li ga poznaju, jel živ, da li stanuje tu u kući pored njihove itd. par minuta kasnije, taj isti komšija dužnika, izvadi mobilni telefon, vidi propušten nepoznat poziv i pozove, javi mu se službenica Raifaisen banke, u oba slučaja glavne centrale u Sarajevu i postavlja ista pitanja? Pitate se šta je tu problem, pa kao prvo, ako komšija nije žirant, niti na bilo kakav drugi način vezan sa konkretnim odnosnom banke i klijenta, nema osnova da ga zove, a pogotovu pita takva pitanja, kao drugo, nema nikakvo pravo da ga zove i uopšte uznemirava jer je to bar nekad bilo Zakonom kažnjivo, zatim treće, mobilni telefon ima broj koji nije objavljen u telefonskom imeniku, nije kupljen na način da je lice upisano kao vlasnik broja sa ostalim podacima, jednostavno kupljeno na kiosku bez ikakve identifikacije vlasnika broja, dakle nema dozvole vlasnika da bilo ko može raspolagati njegovim brojem telefona, naravno osim lica kojima lično da isti, istražujući saznao sam da je imao kredit kod MKR Mikrofin Prijedor, koji je redovno bez i najmanjeg zakašnjenja isplatio isti u dva navrata na godišnjem nivou u visini do 2000KM, dakle tad je vjerovatno ostavio svoj broj mobilnog telefona, Mikrofin je zloupotrebio to i dao na raspolaganje LRC Kreditnom birou, odnosno Centralnoj banci, vjerovatno, zatim je neko od njih, takođe bez ikakvog Zakonskog osnova taj broj proslijedio ili prodao Raifeisen banci sa kojom navedeno lice nikad nije imalo nikakav odnos, odnosno apsolutno nikad nije ni ušlo u istu, kasnio nikad nigdje nije sa otplatama da bi bilo osnova da dospije na bilo kakav spisak dužnika, neredovnih platiša ili dr. kod Nelegalnog preduzeća LRC kreditni biro ili sl.
Dakle, evidentno je kršenje Zakona po više osnova, predložio sam mu da tuži za početak samo Raifeisen banku zbog uznemiravanja, te da traži od istražnih organa da se utvrdi način na koji je navedena banka došla do njegovih ličnih podataka, da bi mogao podnijeti tužbu i protiv tih NN pravnih lica ili koga već. Osim toga sam mu predložio da baci stari broj, a kupi novi i isti ne daje kod bankarskih i sličnih institucija.
Vama poručujem da je ovo samo jedan primjer zloupotrebe ličnih podataka koji se dešavaju na relaciji privatne firme FBIH, terorističke ćelije i drugi mafijaški organi u Sarajevu te sa druge strane banke i Protivzakonito preduzeće LRC kreditni biro, koje je privatna firma, koja za novac prodaje vaše podatke ko god to od njih zatraži, a banke, telekom Srpske i sl. su glavni dobavljači svježih informacija, njima ste prinuđeni dati iste,a oni vrše zloupotrebu a kao alibi navode LRC kreditni biro!
Raiffeisen Bank je jedan od glavnih kreditora MKO-a i MKF-ova u BiH. Preko njih je plasiran fond EBRD-a koji je bio namjenjen kreditiranju MKO-a kako bi se iste razvile a i sama Raiffeisen je davala kredite MKO-ima i MKF-ovima. Namjena ovih kredita je najcesce bila da je premosti “Liquidity gap”.
Buduci da je znacajan kreditor cijelog sektora Raifferisen Bank dd Sarajevo je uspjela da se izbori za mjesta u upravnim odborima u nekoliko MKO-a i MKF-ova i na taj nacin direktno kontrolise njihov rad. Nije daleko do pameti da je komso ( ili mozda pisac prethodnog posta kojeg je pogodilo ovo “uznemiravanje”) bio korisnik kredita u nekoj od takvih institucija i da je neko u Raiffeisen-u formirao bazu podataka na osnovu koje moze pretrazivati cijelu BiH i cak uzimati podatke o svojim duznicima od lica koja nisu korisnici usluga banke.
Sto se LRC-a tice oni su preprodavaci usluga koje inace nudi CBBiH i APIF&AFIP tako da me ne bi cudilo da ce za pare prodati bilo koju informaciju koju imaju.