BANJALUKA, Pesimizam je u protekloj sedmici pobjedio na tržištima kapitala u regionu i sva su, osim Sarajevske berze, završila sa padom na nedeljnom nivou.
Na Ljubljanskoj berzi indeks SBI20 skliznuo je 7,15 odsto uz skroman nedeljni promet od 17,8 miliona evra. Trećina prometa ostvarena je u trgovini akcijama Krke čija je cijena pala osam odsto na sedmičnom nivou.
U istom procentu pala je i Luka Koper dok je Interevropa izgubila na vrijednosti devet i po odsto. Znatne gubitke imali su i Petrol, 6,37 odsto, Laško, osam odsto, Gorenje, 4,9 odsto, Telekom Slovenije 4,75 a Merkator 2,73 odsto. Najviše je oslabila akcija Istrabenza, čak 15,76 odsto.
U padu su bile i akcije finansijskih kompanija – NKMB je oslabila 9,22 odsto, Sava Re 14,6 odsto, a Osiguranje Triglav gotovo 12 odsto.
Nakon kratkotrajnog optimizma početkom protekle sedmice, pesimizam se vratio i na Zagrebačku berzu, gdje je indeks Crobex završio u minusu od 13,4 odsto. U padu za gotovo polovinu bio je i promet koji je na sedmičnom nivou vredio 314,8 miliona kuna (7,2 kune za evro).
Najveća žrtva bile su akcije Atlantske plovidbe koje su na nedeljnom nivou spustile tržišnu kapitalizaciju gotovo za trećinu. I brodarske kompanije su bile u korekciji, pa je Jadroplovu cijena pala 24,2 odsto, na minimum od novembra 2004. godine.
Akcija Hrvatskog telekoma pala je 7,1 odsto sa prometom od 62 miliona kuna, Ina je skliznula 10,3 odsto, a na najniži nivo od novembra 2003. padom od 12,7 odsto spustila se povlašćena akcija Adris grupe.
Na “rasprodaji” su ponovo bile akcije iz građevinskog sektora – Institutu građevinarstva Hrvatske cijena je pala 12,2 odsto, Dalekovodu 14,2 odsto, Ingri 15,6 a Viaduktu 22,3 odsto.
Na Banjalučkoj berzi indeks BIRS oslabio je 2,16 odsto a ukupan promet u prošloj nedelji vredio je oko dva miliona evra. Najlikvidnije na službenom berzanskom tržištu bile su akcije Telekoma Srpske. Istovremeno su najveći pad vrijednosti zabilježile akcije Rafinerije ulja Modriča, od 8,2 odsto.
Od akcija sa slobodnog berzanskog tržišta najviše se trgovalo prioritetnim akcijama banjalučke Nove banke, uz rast cijene od gotovo tri odsto. Gubitnik na tom segmentu je Rafinerija nafte Bosanski Brod sa padom od 21,6 odsto.
U protekloj sedmici na Sarajevskoj berzi se trgovalo samo tri dana, a indeks SASX-10 je porastao 16,11 odsto. Gotovo tri četvrtine ukupnog prometa ostvareno je u trgovini akcijama iz sastava indeksa SASX-10 od čega najviše u trgovini akcijama Fabrike duvana Sarajevo i BH Telekoma, koji je imao i najveći sedmični rast od 26,72 odsto.
Bosnalijeku je cijena porasla 22 a sarajevskoj Fabrici duvana skoror 20 odsto. Rast od više od 14 odsto ubilježili su i sarajevska Elektroprivreda, Energoinvest i Energopetrol.
Na crnogorskim tržištima kapitala indeks NEX20 pao je 7,07 a Moste 7,27 odsto. Telekom i Elektroprivreda su ponovo bili medju najlikvidnijim akcijama sa 169, odnosno 111 hiljada evra prometa. Elektroprivreda CG na vrijednosti je izgubila 6,58 odsto, a Telekom 4,34 odsto na nedeljnom nivou.