BUDVA, Nakon kupoprodajne euforije proteklih godina, poznate kao “ruska groznica”, kada su milioneri iz ove evropske zemlje zapljusnuli budvansku rivijeru kupujući sve što su mogli, sada je tržište nekretnina na crnogorskom primorju gotovo potpuno zamrlo.
Samo tokom protekle tri godine u Budvi je prodato nekretnina u vrednosti od više milijardi evra, a takva, pretežno ruska tražnja, donijla je i ekspanziju gradnje.
Vlasnik poznate budvanske agencije za nekretnine “Imperija”, koja posluje i u Moskvi, Dragan Nikolić kaže da proteklih nekoliko meseci nisu prodali gotovo ni jednu nekretninu.
Nikolić je dodao da je u Rusiji kriza, što se odrazilo na prodaju nekretnina, dodajući da je iz tog razloga došlo do pada cijena koje su se vratile na nivo iz 2005. godine.
Prema riječima dobrih poznavaoca prilika, trenutno je prodaja u Budvi zamrla, a ruskih kupaca koji su činili, uglavnom, većinu nema ni 10 odsto u odnosu na situaciju od prije nekoliko godina, pa čak i nekoliko poslednjih meseci.
Da će ove godine biti manje prodaje nekretnina predvidjela je i opština Budva koja je u budžetu zacrtala da će od poreza na promet nepokretnosti zaraditi svega 2,5 miliona evra, što je duplo manje nego lani, ili tri puta manje nego 2007. godine.
Bogatih Rusa na crnogorskom primorju tako sada gotovo da i nema, a ekonomska kriza učinila je svoje pa je od nekadašnjih galantnih kupaca, kako kažu mještani, ostala samo lijepa uspomena, ili gorak ukus na milionske svote koje su dobijali za hektare zemlje, ili stare kuće.
Tražnja za stanovima i apartmanima dovela je do toga da je za samo dvije i po godine na Budvanskoj rivijeri niklo više od 200 zgrada, a dolazak Rusa uslovio je da su za kratko vreme cijene nekretnina uvećane i nekoliko puta.
Tako je, recimo, kvadrat stana u Budvi dostizao cijenu od 3.500 do 10.000 evra u Starom gradu, a posebno su bile atraktivne i cijene kuća i stanova u elitnim zonama Svetog Stefana i Miločera, a sada je sve samo lijepa prošlost.Tanjug
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši