BEOGRAD, Zakon o restituciji neće biti usvojen ni do jeseni, ako Vlada Srbije bude čekala odluku Ustavnog suda o ocjeni ustavnosti Zakona o povraćaju imovine crkvama i vjerskim zajednicama. Prema najavama iz Ustavnog suda odluka će biti donijeta u drugom kvartalu godine. Iako su nadležni u javnosti tvrdili da je nacrt zakona o opštoj restituciji spreman, izgleda da se u izradi tog akta, koji treba da ispravi istorijsku nepravdu, nije daleko odmaklo.
– Postupak ocjene ustavnosti Zakona o povraćaju imovine crkvama i vjerskim zajednicama je započet i održana je jedna konsultativna sjednica – rekao je dr Dragiša Slijepčević, predsjednik Ustavnog suda. – Slijedi dalje postupanje i priprema referata sudije izvjestioca. Odluka se može očekivati prije godišnjih odmora. To nije pitanje, koje bi se moglo rješavati usput, već zahtjeva sveobuhvatnu analizu. Cilj je da se čuju i mišljenja stručnjaka za tu oblast.
U Mreži za restituciju tvrde da je Vlada Srbije pozivajući se na odluku, koju Ustavni sud treba da donese, samo tražila izgovore za odugovlačenje usvajanja zakona o restituciji. Kako ističu, povraćaj oduzete imovine u naturi je moguć. To se pokazalo za dvije godine primjene Zakona o povraćaju imovine crkvama, jer je vraćeno više od 40 odsto zemljišta, koje su potraživale vjerske zajednice. Mreža se zalaže za usvajanje prijedloga zakona bivšeg ministra Milana Parivodića. Taj nacrt zakona iz 2007. godine u vrijeme premijera Vojislava Koštunice, je predvideo naturalnu restituciju gdje god je to moguće.
– Pitanje je koliko će Vlada čekati odluku Ustavnog suda jer su sada pritegnuti rokovima – kaže Mile Antić, koordinator Mreže za restituciju. – Nama nije važno da li će zakon biti usvojen do juna, kao što je predviđeno Akcionim planom, na jesen ili do kraja godine, već je bitno šta će taj propis predvidjeti i da postoji moratorijum na prijavljenu oduzetu imovinu u državnoj odnosno javnoj svojini. Inače, inicijativom za ocjenu ustavnosti Zakona o povraćaju imovine crkvama, postavljnja se pitanje navodne diskriminacije jer se imovina ne vraća svima jednim zakonom, a Ustavni sud je već u nekoliko ranijih predmeta utvrdio da je nesporno vraćati imovinu sa više zakona.
Vraćeno
– U Srbiji je već sprovedeno ili se sprovodi najmanje sedam zakona kojima je imovina vraćana seljacima, crkvama, zadrugama… – tvrdi Antić. – Tako je na primjer ranijim vlasnicima, samo jednom od tih zakona, do sada vraćeno više od 200.000 hektara poljoprivrednog zemljišta. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.