LONDON, Na najvećim evropskim berzama juče je vladalo promjenjivo raspoloženje. Početak trgovanja obilježio je rast indeksa na krilima dobrih vijesti iz američke privrede. Ipak, neki su indeksi su pred kraj trgovanja pali nakon zabrinjavajućih komentara američkog ministra finansija.
Brojni podaci iz najjačeg svjetske privrede sugerišu da je započeo održiv i stabilan oporavak SAD-a, ali u fokus ulagača uskoro bi mogao ući sve veći državni dug. Naime, američki ministar finasija Timothy Geithner je izjavio da bi SAD već do kraja marta mogao probiti zakonski limit za zaduživanje. Državni dug SAD-a zadnjeg dana 2010. godine je premašio 14 biliona dolara. Američki je državni dug tako za samo sedam mjeseci povećan s 13 na 14 biliona dolara, a prema zakonu koji je usvojio Kongres i u februaru prošle godine potpisao predsjednik Barack Obama, gornja granica za dug najjače svjetske privrede je 14,294 biliona dolara.
Od pojedinačnih dobitnika na evropskim berzama isticao se britanski naftni div BP koji je osvojio 1,9 odsto nakon što je izvještaj predsjedničkog istražnog panela o prošlogodišnjem masivnom izljevu nafte u Meksičkom zaljevu krivicu za nesreću pripisao nizu odluka o uštedama koje su pojedinačno donijele kompanije uključene u rad naftnog tornja Deepwater Horizon. To znači da se krivnja za ekološku katastrofu ne pripisuje samo BP-u.
Od dobitnika ističu se i pivarske grupacije Heineken i Anheuser-Busch InBev koje su porasle za 0,5, odnosno 1,8 posto nakon što je bankarski div Citigroup preporučio kupovinu njihovih akcija. Zbog istog razloga 3,6 odsto je skočila akcija njemačke medijske grupacije ProSiebenSat.1.
Pred sam kraj jučerašnjeg trgovanja londonski je indeks FTSE u crvenom 0,48 odsto, pariški je CAC 40 pao 0,01 odsto, a frankfurtski se DAX povećao 0,54 odsto. Na Wall Streetu indeks Dow Jones trenutno je u minusu 0,33 odsto, Nasdaq je osvojio 0,12, a S&P 500 je u minusu 0,27 odsto.