PALE, U okviru Projekta zapošljavanja mladih, koji podržava Švajcarska agencija za razvoj i saradnju, na Jahorini je danas održan Četvrti forum o zapošljavanju mladih, tokom kojeg je oko 100 učesnika razgovaralo o temi “Motivisanje i aktiviranje mladih”.
Predsjednik Organizacionog odbora Foruma Ranko Markuš rekao je novinarima da je cilj ovog i prethodna tri foruma ohrabrivanje i podsticanje dijaloga u oblasti zapošljavanja mladih u BiH, koji bi omogućio razvoj efikasnih politika i mjera u ovoj oblasti, uz prezentaciju primjera dobre prakse.
“Kao rezultat naših aktivnosti, u Tuzli trenutno počinjemo realizaciju start-ap fonda, vrijednosti 700.000 KM, koji bi trebalo da zaposli oko 30 mladih”, rekao je Markuš novinarima.
Prema njegovim riječima, akcenat današnjeg skupa biće na motivaciji i aktiviranju mladih, koji su u posljednje vrijeme sve manje zainteresovani za traženje posla.
Simone Giger, zamjenik direktora Švajcarske agencije za razvoj i saradnju u BiH /SDC/, koja podržava Forum za zapošljavanje mladih, istakla je da za BiH ima razvojnu strategiju do 2016. godine, koja će biti finansirana sa tri do četiri miliona švajcarskih franaka za zapošljavanje mladih.
Program menadžer Omladinskog komunikativnog centra Banjaluka Ante Jurić Marjanović rekao je da osnovni problem predstavlja činjenica da je oko 60 odsto mladih u BiH nezaposleno.
“Problematično je i to da kada mladima ponudimo neki posao, oni to često odbiju. Zbog toga smo danas tu, da raspravljamo o tom problemu”, istakao je Marjanović.
On je dodao da zbog toga treba posvetiti pažnju motivaciji mladih, posebno putem prilagođavanja interakcije i komunikacije, ali i kvalitetnih programa zapošljavanja, za šta je potrebna i podrška medija.
Forum je u hotelu “Termag” na Jahorini okupio najvažnije aktere sa lokalnog nivoa u oblasti zapošljavanja mladih u BiH – predstavnike opština, civilnog sektora i mlade.
Prema podacima Agencije za statistiku, stopa nezaposlenosti u BiH je 27,5 odsto, pri čemu je od 411.000 radno sposobnih mladih zaposleno samo 44.000.
Rezultati ankete, koju je među mladima prijavljenim na biroe za zapošljavanje u Doboju i Novom Sarajevu proveo Projekat zapošljavanja mladih, pokazuju da u Novom Sarajevu 29 odsto prijavljenih na biro uopšte ne traži posao, a njih samo 19 odsto je u posljednja tri mjeseca volontiralo, dok se u Doboju 57 odsto mladih ne prijavljuje na objavljene oglase, a tek osam odsto je volontiralo ili obavilo neki društveno koristan rad u zajednici.
Da bi se situacija popravila, Projekat zapošljavanja mladih je u prethodnom periodu u 17 biroa za zapošljavanje otvorio klubove za traženje posla, čiji članovi dobijaju podršku u traženju posla. Srna