BEOGRAD, Na listi 50 vodećih banaka u jugoistočnoj Evropi, koju je sačinio „Dilojt“, za prošlu godinu nije bilo nijedne iz Srbije. Najviše je banaka koje posluju u Poljskoj, Sloveniji i Hrvatskoj. Iako je domaći bankarski sektor jedan od najstabilnijih, ipak, plasmani i zarada, uprkos veoma visokim kamatama na kredite, očigledno nisu dovoljni da makar jedna banka dospije na ovu listu.
Trenutni kapital i imovina svih banaka u zemlji, prema podacima Narodne banke Srbije, iznose 24,76 milijardi evra. Međutim, to je veoma malo u odnosu na zemlje regiona, a samo mrvica u poređenju sa Poljskom, Mađarskom…
– Kada se pogleda aktiva, cijeli naš bankarski sektor je kao dvije hrvatske banke – kaže Goran Pitić, predsjednik UO Sosijete ženeral banke. – Ukoliko se uporedi odnos aktive prema bruto društvenom proizvodu, ona kod nas iznosi oko 50 odsto, a u drugim zemljama u okruženju i iznad 100 odsto. Pozitivno je to što na tržištu u Srbiji još ima mjesta za razvoj.
Kako kažu u Komercijalnoj banci, da bi dospjeli na listu vodećih u jugoistočoj Evropi, banke bi između ostalog morale i značajno da poskupe svoje usluge. Umjesto titule najuspešnijih, banke u Srbiji više su zadovoljne pozitivnim poslovanjem i dobrom likvidnošću.
Bankari se slažu da je kreditna aktivnost manja nego prethodnih godina, kao i da kamatne stope pokušavaju da primjere trenutnoj ekonomskoj situaciji. I to je jedan od razloga zbog čega ih više nema među najuspješnijima u regionu.
Slovenija
– U Srbiji ima previše banaka s obzirom na snagu ekonomije – smatra Milan Kovačević, ekonomista. – Slovenija je manja zemlja po veličini, ali po privrednoj snazi znatno jača, pa samim tim je i bankarski sektor snažniji. Otuda se i banka iz ove zemlje našla na „Dilojtovoj“ listi, a iz Srbije nijedna nije. Novosti