BANJALUKA, Na najnižu propisanu platu u Republici Srpskoj u iznosu od 370 maraka prijavljeno je 29.857 radnika, podaci su Poreske uprave RS.
Najnižu platu u Srpskoj krajem januara ove godine primalo je 35.796 zaposlenih.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da broj zaposlenih koji primaju najnižu platu oscilira.
– Pojedini poslodavci često pribjegavaju isplati najniže plate i onim radnicima koji po zakonu i kolektivnom ugovoru treba da imaju veća primanja od 370 maraka – rekla je Mišićeva i istakla da ovako ponašanje poslodavaca predstavlja zloupotrebu prava radnika.
Ona je naglasila da u podatke o isplati najniže plate u Srpskoj Poreske uprave nisu uračunati i oni radnici koji se zbog poplava nisu vratili na posao u pojedina preduzeća.
Mišićeva je podsjetila da je Savez sindikata početkom maja uputio zahtjev Vladi Srpske i poslodavcima za povećanje iznosa najniže plate u RS.
– Vlada Srpske je odgovorila na naš zahtjev pozitivno, a poslodavci su rekli da će razgovarati sa nama o ovoj inicijativi. Zbog poplava koje su zadesile Srpsku ovu inicijativu stavili smo na čekanje ali ćemo ubrzo organizovati sastanke između socijalnih partnera kako bismo počeli razgovori o povećanju minimalca – istakla je Mišićeva.
Predsjednik Unije Udruženja poslodavaca RS Predrag Zgonjanin rekao je da Savez sindikata ima milion inicijativa koje se odnose na izvlačenje para od poslodavaca.
– Treba prvo napraviti povoljan poslovni ambijent kako bi radnici u Srpskoj imali bolje plate. Poplave i ekonomska kriza su unazadile privredu Srpske zbog čega će trebati dugo da se firme oporave i da počnu da isplaćuju veća primanja zaposlenim – rekao je Zgonjanin i dodao da poslije poplava u Srpskoj veliki broj poslodavaca propada i nema mogućnost da poveća najnižu platu.
Predsjednik Vlade RS Željka Cvijanović ranije je rekla da Vlada podržava inicijativu Saveza sindikata za povećanje najniže plate u RS.
– Taj zahtjev je realan sa aspekta novca koji se sada izdvaja kao minimalna plata i naravno da taj iznos treba da bude veći – kazala je ranije Cvijanovićeva.
Srbija
U Srbiji svaki treći radnik prijavljen je na minimalac koji u ovoj zemlji iznosi 188 evra. Sindikati i poslodavci već duže vrijeme u Srbiji pregovarali su o povećanju najniže plate, ali ti pregovori nisu urodili plodom zbog čega je država produžila rok već važećem minimalcu. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.