BEOGRAD, Putno osiguranje postalo je gotovo sastavni dio prtljaga turista iz Srbije, jer se za nekoliko hiljada dinara lišavaju brige o zdravlju na putovanju.
U osiguravajućim kućama kažu da potražnja za polisama ne jenjava u odnosu na prethodnu godinu, osim za Egipat, gdje ove godine ljetuje manje turista iz Srbije.
Standardne polise, koje koštaju od 1.000 do 2.000 dinara po osobi, uglavnom pokrivaju lječenja – od opekotina do hirurških intervencija sa boravkom u bolnici – a osiguravajuće kuće nude i organizovanje povratka u Srbiju za hitne slučajeve.
“Ako je trošak lječenja manji od 100 evra, osiguranik ga može platiti sam, a troškovi će mu biti refundirani po povratku, po prodajnom kursu evra na dan isplate. Za refundaciju troškova potrebno je da dostavi polisu, originalni račun, kopiju pasoša, kako bi se utvrdilo da je u tom periodu boravio u inostranstvu, kao i izvještaj ljekara” , ističe Nela Bojović, iz „Viner štediše osiguranja“.
U ponudi su često i porodični popusti, pa četvoročlana porodica može u Grčkoj da boravi 10 dana, uz polisu koja košta 2.812 dinara za sve članove, koja pokriva troškove do 35.000 evra.
U osiguravajućim kućama pričaju da, za razliku od prethodnih godina, putnici sada kupuju polise za tačan broj dana boravka.
“Najveći broj polisa ove godine izdat je za putovanje u Grčku, a potom za Tursku i, znatno manje, za Egipat”, ističu u „Unika osiguranju“.
Troškove lječenja najčešće odmah preuzima osiguravajuća kuća, kojoj se treba odmah obratiti, iako je nekada dovoljno dati bolničkom osoblju polisu na uvid.
“Naši osiguranici koji ljetuju u Crnoj Gori, Egiptu, Turskoj i Bugarskoj, ne moraju da plate troškove lječenja, ako su manji od 100 evra. U ostalim zemljama plaća troškove do ovog iznosa, ako koristi medicinske usluge ustanova sa kojima naša osiguravajuća kuća ne sarađuje ili ne prijave slučaj na vrijeme”, kaže Nataša Đurđević, iz „Delta Đenerali osiguranja“. Novosti