BANJALUKA, Direkcija za civilno vazduhoplovstvo (BHDCA) BiH, umjesto za kupovinu zgrade u Banjaluci, dio prihoda od preleta preko BiH iz prošle godine u iznosu od 676.000 maraka potrošiće za tekuće troškove, plate, naknade, putovanja, ugovorene i druge posebne usluge.
Saglasnost za to dao im je i Savjet ministara BiH odlukom o odobravanju korišćenja sredstava iz dijela akumuliranog viška prihoda iz 2011. godine, ostvarenih po osnovu pružanja usluga rutne vazdušne navigacije za BHDCA.
– Dio akumuliranih neutrošenih sredstava u iznosu od 676.000 maraka odobrava se za finansiranje troškova BHDCA – navedeno je u odluci.
Najveći dio ovih sredstava biće potrošen na ugovorene i druge posebne usluge, i to 221.000 maraka, dok će za putne troškove zaposlenih u ovoj direkciji biti preusmjereno 150.000 maraka. Osim toga, za usluge prevoza i gorivo daje se 20.000 KM. Za naknade troškova biće dato 115.000 maraka, a dodatnih 30.000 za plate i naknade zaposlenih.
Za nabavku materijala planirano je da bude potrošeno 15.000, za telefonske i poštanske usluge 12.500, a za struju i komunalne usluge 7.500 maraka.
Svi ovi troškovi spadaju u tekuće izdatke, koji su trebali da budu finansirani iz naknada koje plaćaju putnici u odlasku sa aerodroma u BiH i naknada koju plaćaju operateri vazduhoplova po toni prevezene robe, odnosno tereta u civilnom vazdušnom saobraćaju.
– Preostali dio neutrošenih sredstava od preleta će se koristiti za kupovinu zgrade za smještaj BHDCA u Banjaluci, a BHDCA će u idućem periodu sačiniti prijedlog odluke o visini sredstava za nabavku zgrade – navedeno je u odluci.
Nije navedeno kada će ova institucija sačiniti odluku o kupovini zgrade.
Direkcija, koja je prošle godine imala 74 radnika, za zakup prostora za smještaj potrošila je 658.911 maraka.
Prostor površine 1.901 kvadratni metar Direkcija je mjesečno plaćala 66.725 maraka.
Direktor BHDCA Đorđe Ratkovica rekao je “Glasu Srpske” da Ministarstvo saobraćaja i komunikacija BiH predlaže odluke o raspodjeli prihoda, a ne Direkcija.
– U suštini, nedostajala su sredstva za tekuće troškove, pa je dozvoljeno korišćenje jednog dijela sredstava od preleta za te namjene – kazao je Ratkovica i dodao da je pitanje smještaja BHDCA već godinama otvoreno i da bi trebalo da bude riješeno.
Zamjenik predsjedavajućeg Komisije za saobraćaj i komunikacije Mirza Kušljugić rekao je “Glasu Srpske” da je očigledno da postoji “prenapučenost budžeta” BHDCA.
– Pitanje je kako se preraspoređuju prihodi. Ova direkcija mora smanjiti troškove za iznajmljivanje prostora – rekao je Kušljugić.
Dodao je da je ovaj slučaj samo dio problema koji institucije BiH imaju sa smještajem i troškovima zakupa.
Revizori su utvrdili da je Direkcija u 2011. godini na raspolaganju imala ukupno 14,4 miliona, a da je potrošila 8,6 miliona maraka. Za finansiranje troškova ove godine Direkcija ima više od šest miliona maraka.
Način trošenja akumuliranih sredstava Iznos (KM)
TEKUĆI IZDACI
Ugovorene i druge posebne usluge 221.000
Putni troškovi 150.000
Naknade troškova zaposlenih 115.000
Bruto plate i naknade 30.000
Izdaci za usluge prevoza i goriva 20.000
Izdaci za tekuće održavanje 25.000
Nabavka materijala 15.000
Izdaci za telefonske i poštanske usluge 12.500
Izdaci za energiju i komunalne usluge 7.500
KAPITALNI IZDACI
Nabavka zemljišta 0
Nabavka građevina 0
Nabavka opreme 80.000
Nabavka ostalih stalnih sredstava 0
Rekonstrukcija i investiciono održavanje 0
UKUPNO 676.000
Raspodjela
Fakturisanje i naplatu rutnih naknada vrši EUROCONTROL u ime BiH. Ova sredstva uplaćuju se na račun kod Centralne banke BiH, a onda se dijele između Direkcije, Federalne direkcije za civilno vazduhoplovstvo i Direkcije za civilnu vazdušnu plovidbu Republike Srpske. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
KATASTROFA !!! ZNAM DA ONI UGLAVNOM NISTA NE RADE, A TAJ DIREKTOR VEC 12 GODINA SAMO ZAPOSLJAVA NEPOTREBNO OSOBLJE NA PREPORUKE POLITICARA I UGLAVNOM PUTUJE PO SVIJETU TROSECI NOVAC KOJI ZARADE KONTROLE LETENJA U BEOGRADU I ZAGREBU, A OSTATAK FINANSIRA IZ BUDZETA BIH.OVAJ DIREKTOR VEC DVADESET GODINA NEUSPJESNO POKUSAVA DA NAPRAVI OBLASNU KONTROLU LETENJA BIH, KOJE SIGURNO NECE JE BITI JOS NAJMANJE DVE GODINE DO KADA CE TAJ DIREKTOR KONACNO OTICI U PENZIJU… PARADOKS JE DA BIH IMA SAMO DVA PUTNICKA AVIONA SA 70 SJEDISTA O KOJIMA “BRINE” OKO 200 ZAPOSLENIH U VAZDUHOPLOVNOJ ADMINISTRACIJI BIH
DIREKTORSKU MIROOVINU