BANJALUKA, Francuska kompanija “Ventana Aerospace” ozbiljno je zainteresovana za privatizaciju Vazduhoplovnog zavoda “Orao” iz Bijeljine.
Vlada RS je Francuzima, nakon razmatranja pisma namjere za privatizaciju, dala zeleno svjetlo da izvrše analizu stanja i poslovanja bijeljinskog preduzeća u trajanju od najduže 60 dana.
Razlog tome je, kako se navodi u usvojenom zaključku Vlade, priprema ponude kompanije “Ventane Aerospace” za kupovinu državnog kapitala “Orla”.
U Vladi RS izbjegavaju da govore o detaljima pregovora i izvjesnosti privatizacije bijeljinskog zavoda poznatog po izradi dijelova motora za mlazne avione.
Kako saznajemo, Francuzi su u opticaj ušli nakon što je od preuzimanja 49 odsto kapitala “Orla” odustala kanadska kompanija “Pratt & Whitney” s kojom je bijeljinsko preduzeće imalo desetogodišnji ugovor o isporuci dijelova za motore i turbine za civilne mlazne avione. Kanađani su se nakon nenalaženja zajedničkog jezika s entitetskim resornim ministarstvima, povukli i raskinuli ugovorenu saradnju.
Milan Prica, direktor “Orla”, kazao je juče da nema prepreka za većinsku privatizaciju tog zavoda nakon što je ukinuto ranije zakonsko ograničenje o prodaji maksimalno 49 odsto akcija nekadašnjih vojnih fabrika.
“Francusko-austrijska grupacija pokazala je zainteresovanost da postane naš strateški partner i tek sada slijede ozbiljniji razgovori o tome. Svaka kompanija koja želi da kupi ‘Orao’ mora da ispuni uslove kao što je posjedovanje kapitala u visini od najmanje 100 miliona evra, zadržavanje svih radnika, investiranje i razvoj poslova u našoj branši”, ističe Prica.
“Orao”, prema njegovim riječima, dobro posluje i redovno isplaćuje plate za 425 radnika koje obezbjeđuje kroz poslovne ugovore sa firmama iz regiona, ponajviše Srbije, Crne Gore i Hrvatske, ali i sa kompanijama sa američkog i azijskog kontinenta.
Vojno-politički analitičar Gostimir Popović, nekadašnji rukovodilac u “Orlu”, ističe da je taj zavod jedna od zdravijih kompanija u svojoj djelatnosti u regionu koja posjeduje stručni kadar i, kako kaže, stariju, ali solidnu opremu.
“‘Orao’ ima mogućnost da proizvodi nekoliko raznih pozicija za vazduhoplovni motor i zbog toga se vjerovatno javljaju upravo Francuzi, koji imaju vrlo snažne kompanije koje se bave proizvodnjom mlaznih motora”, kazao je Popović.
Napominjući da je “Orao” i ranije sarađivao sa francuskim firmama, Popović smatra da se ne bi trebalo ustezati od privatizacije tog preduzeća, pogotovo što je interes iskazala kompanija iz komplementarne djelatnosti.
Ne slažu se, međutim, svi u RS sa privatizacijom nekadašnjih vojnih preduzeća. Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata RS, smatra da namjenska industrija treba ostati u vlasništvu RS, koja će je, poput Srbije, razvijati kako bi kao takva postala jedan od ključnih domaćih privrednih oslonaca.
“Ne vidim razlog da se ide u privatizaciju namjenske industrije. Država mora zadržati kontrolu u toj oblasti”, smatra Belenzada.
VZ “Orao” je osnovan 1944. godine u Pančevu kao radionica za opravke avionskih motora, da bi pet godina kasnije bio dislociran u Rajlovac. Nakon posljednjeg rata, zavod je premješten u Bijeljinu, a kasnije je transformisan u akcionarsko društvo sa potpunim vlasništvom RS. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.