LONDON, Kada je prije dvije godine izbila svjetska ekonomska kriza, vlade većine zemalja odazvale su se pozivima na uzajamnu pomoć i saradnju, ali su se strahovi od protekcionizma ispostavili kao pretjerani.
Međutim, sve ukazuje na to da se pojedine zemlje okreću sopstvenim interesima i nastoje da zaštite svoje ekonomije zbog čega je na snazi svojevrstan rat nacionalnih valuta.
Pod terminom “rat valuta” podrazumijeva se nastojanje neke zemlje da namjerno devalvira, odnosno umanji vrijednost svoje nacionalne valute kako bi podstakla konkurentnost ekonomije.
U tome prednjači Kina čija je valuta juan, prema mišljenju većine ekonomista, neosnovano slaba na šta su se uoči sastanka u Vašingtonu požalili i čelnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke.
“Jasno je da se svjetska ekonomija oporavlja, ali kao što je svima poznato, ona je još slaba i to djelimično zato što je neujednačena. U Aziji i Južnoj Americi ekonomski rast vrlo je visok i za te dijelove svijeta kriza je očigledno gotova. Ali, Evropa se i dalje sporo oporavlja što izaziva zabrinutost, jer Stari kontinent čini veliki dio globalne ekonomije. Ukoliko Evropa zaostaje, to utiče i na ostale. Imamo i SAD, gdje je ekonomska situacija i dalje neizvjesna”, istakao je direktor MMF-a Dominik Štraus Kan.
Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik smatra da za mnoge zemlje najveći problem i dalje predstavlja nezaposlenost – prenosi Bi-Bi-Si.
On je istakao da kad god je visoka stopa nezaposlenosti prijeti opasnost od izbijanja napetosti na drugom planu, što se ogleda i u raspravi o vrijednosti nacionalnih valuta.
Prema njegovim riječima, razvijene zemlje “olabavljuju” svoje monetarne politike dok pojedine zemlje u razvoju tu politiku pooštravaju kako bi odgovorile na ekonomski rast.
Zelik je dodao da vrlo razvijene zemlje smanjuju vrijednost svojih valuta kako bi podstakle izvoz i takva situacija stvara tenzije na međunarodnom planu.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Blaga depresijacija domaće valute utiče na promjenu postojećeg odnosa uvoza i izvoza, a time i pospješivanja domaće proizvodnje.Zbog toga je sasvim logično da u periodu krize, odnosno stagnacije i pada proizvodnje i zaposlenosti države koje imaju samostalnu monetarnu vlast pribjegavaju takvom modelu.Problem nastaje kada se inflacija otme kontroli ili kada dođe do “rata valuta” kada se uz negativne efekte inflacije koji ostaju, mogu izgubiti korisni efekti depresijacije domaće valute.MMF bi umjesto policijske uloge, trebao da ima značajnu globalnu ulogu da do toga ne dođe.