BEOGRAD, Prosječan stanovnik Srbije, prema posljednjim statističkim podacima, godišnje potroši čak tri puta više hljeba, nego građanin Evropske unije. Istovremeno, za četiri puta je manja potrošnja mlijeka i mliječnih prerađevina, a ništa nije bolja slika ni sa mesom.
– Struktura potrošnje hrane u Srbiji znatno je nepovoljnija u odnosu na razvijene zemlje Evropske unije – ističe Branislav Gulan, saradnik Privedne komore Srbije. – Potrošnja hljeba i peciva je izuzetno visoka. Jedemo 105,9 kilograma hljeba po stanovniku godišnje, što je ubjedljivo najveća potrošnja u Evropi. Ipak, u odnosu na prethodnu godinu zabilježen je pad od 3,4 odsto, što govori o standardu naših građana.
U visokorazvijenim zemljama udio hljeba iznosi od 30 do 40 kilograma po glavi stanovnika godišnje. Kako ističe, u postojećim okolnostima visokih cijena hrane, hljeb je namirnica kojom naši ljudi kompenzuju sve ostalo.
– Godišnje naš čovek potroši 60,3 kilograma mesa i prerađevina u prosjeku, što je izuzetno skromno – naglašava Gulan. – Tu, takođe, imamo pad od 7,4 odsto. U toj potrošnji dominira svinjetina, na koju „otpada“ 16,9 kilograma. Slijedi zatim živinsko i ostale vrste mesa.
I u potrošnji mlijeka i mliječnih proizvoda, takođe, kaskamo za razvijenim zemljama, sa prosječnih 83,6 litara po stanovniku. Na godišnjem nivou dodatno je smanjena potrošnja za četiri odsto. Recimo, Nijemci godišnje potroše čak 308 litara, a evropski prosjek je četiri puta veći i iznosi 245,1 litar, dok je u svijetu 81,3 litara. U Sloveniji taj prosjek je 228 litara, Hrvatskoj 162, Bugarskoj 145, a u BiH 168 litara.
Kada je riječ o jestivom ulju, potrošnja u Srbiji takođe je vrlo visoka i iznosi 10,3 litra godišnje i gotovo duplo je veća od zemalja EU, gdje je između četiri i pet litara. Ulje se sada za 7,2 odsto manje troši, a šećer – 8,8 odsto.
Od voća najviše konzumiramo jabuke – godišnje po 11,2 kilograma, i tu je pad od čak 21 odsto. U Sloveniji to je 42, Njemačkoj i Mađarskoj to iznosi po 32 kilograma, dok je evropski prosjek 23,5 kilograma jabuka.
Iako je potrošnja povrća u Srbiji dosta visoka i godišnje iznosi 136 kilograma, tu opet zaostajemo za EU. Na godišnjem nivou i ovde imamo smanjenu potrošnju od 4,7 odsto.
I trgovci u minusu
Trgovina na malo u Srbiji bilježi ukupan pad u prošloj godini za 11,7 odsto, a učešće srpske trgovine u bruto domaćem proizvodu (BDP) iznosi 11,3 odsto, što pokazuje da stanje u srpskoj trgovini dijeli sudbinu ukupne domaće privrede.
– Promet robe u periodu januar-septembar ove godine opao je za 2,5 odsto u odnosu na isti period 2009, a na mjesečnom nivou, gledano septembar na avgust, pad je 3,6 odsto, čulo se na Odboru za trgovinu u Privrednoj komori Srbije PKS.
– Sa predstavnicima Ministarstva energetike Srbije i menadžmentom Naftne industrije Srbije (NIS) razgovarali smo o demonopolizaciji tržišta nafte i naftnih derivata, jer je i energetika imala veliki uticaj na rast cijena u ovoj godini – kazao je ministar trgovine Slobodan Milosavljević.
Gdje je rast
Za razliku od ostalih namirnica, gdje je mahom svuda došlo do pada potrošnje, statistika bilježi rast kod konzumiranja banana, i to za 8,2 odsto. Godišnja potrošnja ovog južnog voća sada u Srbiji iznosi osam kilograma po stanovniku. Više se jedu i breskve za 3,7 odsto, a na godišnjem nivou Srbi konzumiraju po 2,8 kilograma tog sočnog voća. Novosti