SARAJEVO, Priznavanje prirodnih izvorskih i prirodnih mineralnih voda u BiH donijeće više reda na tržištu voda u BiH, ali i olakšati izvoz voda iz Bosne i Hercegovine.
Ovo je rečeno juče na sastanku Komisije za priznavanje prirodnih izvorskih i prirodnih mineralnih voda BiH, koja je zasjedala u Sarajevu.
Svi proizvođači voda u BiH, kao i uvoznici, prema regulativi donesenoj prošle godine imaju rok do novembra ove godine da podnesu zahtjev, odnosno dobiju rješenje za priznavanje voda, a ukoliko to ne učine neće moći plasirati svoje vode na tržištu BiH.
Komisija za priznavanje voda formirana je odlukom Vijeća ministara BiH u oktobru prošle godine na temelju Pravilnika o prirodnim mineralnim i prirodnim izvorskim vodama i Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće.
“Ovi pravilnici u potpunosti su usklađeni s legislativom koja je na snazi u zemljama EU, što znači da proizvođači voda iz BiH mogu izvoziti vode u zemlje okruženja i zemlje Evropske unije”, kazao je Dalibor Vidačak, portparol Agencije za sigurnost hrane BiH.
Objasnio je da je legislativa donesena 2010. godine, a da je u Pravilniku o prirodnim mineralnim i prirodnim izvorskim vodama ostavljen prelazni period od 18 mjeseci unutar kojeg proizvođači i uvoznici vode u BiH treba da podnesu zahtjev za priznavanje vode, a koji ističe sa 1. novembrom ove godine.
Amela Isić, predsjednica Komisije za priznavanje voda, kaže da svi proizvođači i uvoznici voda imaju obavezu da podnesu zahtjev Agenciji za sigurnost hrane BiH za priznavanje voda i prilože neophodnu popratnu dokumentaciju.
“Komisija priznaje svu mineralnu i prirodnu vodu i svoje mišljenje dostavlja Agenciji za sigurnost hrane, koja izdaje rješenje o priznavanju, čime se dokazuje da je voda proizvedena, uskladištena i stavljena u promet u skladu s odredbama Pravilnika”, istakla je Isićeva.
Navela je da Agencija za sigurnost hrane vodi registar o priznatim vodama i listu priznatih voda, koja će biti objavljivana u “Službenom glasniku BiH” i na službenoj veb stranici Agencije.
Proizvođači u BiH su u posljednjih mjesec dana počeli s podnošenjem zahtjeva za priznavanje voda Agenciji za sigurnost hrane, a oni koji to ne budu učinili do zadanog roka inspekcije će upozoravati da svoju vodu ne mogu stavljati na tržište u BiH.
Vladan Andrić, direktor “Vitinke” Kozluk, kaže da se proizvođači voda odavno zalažu za usklađivanje legislative u oblasti voda sa evropskom i smatra da je ovo važan korak u uređenju tržišta.
“Na ovaj način biće spriječen ulazak na tržište BiH voda koje nisu usklađene s propisima, a to je i korak koji će pomoći smanjenju visokog debalansa u trgovinskoj razmjeni BiH sa svijetom u oblasti voda”, kaže Andrić i dodaje da je naredni korak povećanje izvoza bh. voda i uravnoteženje razmjene certifikacija voda kod domaćih nadležnih zavoda za zaštitu zdravlja čime bi bh. analize bile priznate u drugim državama.
Naglašava da će ovo značiti i sigurnost za potrošače, jer će dosljednom primjenom propisa piti isključivo vodu koja je usklađena sa evropskim standardima. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.