BEČ, Austrijski zakoni o strogoj bankarskoj tajni našli su se na udaru Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) posle izbijanja skandala sa utajom poreza u Nemačkoj i spora između Nemačke i Lihtenštajna oko prebacivanja novca na tajne račune u toj državici.
OECD je pojačao pritisak na Austriju, zahtevajući veću otvorenost njene poreske politike, javila je agencija DPA, ukazujući da se Austrija, zajedno sa SSvajcarskom i Luksemburgom, nalazi na OECD-ovoj listi zemalja koje nisu zadovoljile međunarodne standarde prilikom istrage kršenja poreskih obaveza.
Zamenik direktora OECD Grejs Perez-Navaro je za austrijski dnevnik “Standard” izjavila da je “afera Lihtenštajn” od velike pomoći u rasvetljavanju postojećih problema na ovom polju.
Austrijski zakoni o bankarskoj tajni, kako navodi nemačka agencija, spadaju u najstrože u Evropi, jer štite anonimnost investitora u odnosu na vlasti. Za skidanje anonimnosti potreban je sudski nalog u slučaju krivičnog postupka ili kršenja poreskog zakona.
Skandal koji potresa Nemačku izbio je pre nedelju dana upadom policije u kuću i kancelariju izvršnog direktora Nemačke pošte Klausa Cumvinkela, optuženog za utaju poreza od milion evra prebacivanjem novca u Lihtenštajn, zbog čega je on, posle 18 godina na toj funkciji, podneo ostavku.
Nemačka policija nastavila je ove nedelje racije na kuće i kancelarije brojnih biznismena, koristeći spisak poreskih utajivača do kog je tajna policija došla plativši više miliona evra.
Na spisku su, navodno, imena oko hiljadu ljudi koji su tajno prebacili novac u Lihtenštajn, kneževinu sa oko 35.000 stanovnika u kojoj je stopa poreza na lični prihod svega tri odsto.
Istraga zasad nije obuhvatila ispostave austrijskih banaka u Lihtenštajnu. Od 15 banaka organizovanih u bankarsku asocijaciju Lihtenštajna, pet ih je u potpunom ili delimičnom vlasništvu austrijskih banaka.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.