NJUJORK, Na Wall Streetu su u četvrtak cijene akcija pale, već treći dan zaredom, jer su ulagači suzdržani zbog nejasne situacije u globalnoj ekonomiji i neizvjesnosti u vezi američke monetarne politike.
Dow Jones oslabio je 78 bodova, ili 0,48 odsto, na 16.201 bod, dok je S&P 500 skliznuo 0,34 odsto, na 1.932 boda, a Nasdaq indeks 0,38 odsto, na 4.734 boda.
Šest od 10 sektora S&P 500 indeksa juče je izgubilo na vrijednosti, pri čemu je zdravstveni sektor predvodio padom od 1 odsto.
S&P indeks tog sektora oslabio je već peti dan zaredom, kao i Nasdaq indeks biotehnološkog sektora, koji je juče skliznuo 2 odsto. Ti su sektori pod pritiskom od kada je Hillary Clinton, predsjednička kandidatkinja iz Demokratske stranke, objavila plan kojim bi se zaustavilo divljanje cijena specijalnih lijekova.
Među najvećim je gubitnicima juče bila akcija Caterpillara, s padom cijene za više od 6 odsto, nakon što je najveći svjetski proizvođač rudarske i građevinske mašinerije najavio ukidanje 10.000 radnih mjesta zbog ‘izazovnih poslovnih uslova u ključnim regijama i rudarskom te energetskom sektoru’.
Zbog usporavanja rasta globalne ekonomije slabi potražnja za sirovinama, pa njihove cijene padaju.
Stoga najveće svjetske naftne i rudarske kompanije smanjuju investicije i režu troškove, što negativno utiče na poslovanje Caterpillara.
“Vijesti iz Caterpillara nisu pomogle tržištu jer ukazuju na slabost svjetske ekonomije”, kaže Joseph Quinlan, strateg u kompaniji U.S. Trust.
Ulagači su bili suzdržani i zbog toga što nisu htjeli da rizikuju uoči govora predsjednice Feda Janet Yellen, koja je prošle sedmice uznemirila ulagače kazavši da je američka centralna banka odgodila povećanje ključnih kamatnih stopa zbog nesigurnosti u vezi situacije u globalnoj ekonomiji, posebno kineskom.
U jučerašnjem govoru istakla je, pak, kako čelnici Feda ne očekuju da će razvoj situacije u globalnoj ekonomiji i na finansijskim tržištima značajnije uticati na politiku američke centralne banke.
Poručila je i kako je Fed i dalje na putu da poveća ključne kamate do kraja godine, zavisno o ekonomskim pokazateljima.
A juče objavljeni makroekonomski izvještaji nisu impresionirali. Investicijski planovi američkih kompanija u avgustu su blago smanjeni, dok su zahtjevi za pomoć nezaposlenima prošle sedmice blago porasli. Bolji od očekivanja bili su samo podaci o prodaji novih kuća u SAD-u u avgustu.
“Sumnjamo da će Fed imati dovoljno novih informacija kako bi povećao kamate već u oktobru. No, očekujemo njegov potez u decembru jer je američka ekonomija prilično otporna na tegove globalnih sila”, kaže Jim O'Sullivan, ekonomista u kompaniji High Frequency Economics.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,17 odsto, na 5.961 bod, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,92 odsto, na 9.427 bodova, a pariški CAC 1,93 odsto, na 4.347 bodova. Hina