NJUJORK, Ulagači strahuju od nuklearne katastrofe u Japanu, pa su na Wall Streetu juče cijene akcija oštro pale treći dan zaredom, čime su izbrisani svi dobici od početka godine.
Dow Jones Industrial Average potonuo je 2,04 odsto, na 11.613 bodova, dok je Standard & Poor's 500 pao 1,95 odsto, na 1.256 bodova, a Nasdaq Composite 1,89 odsto, na 2.616 bodova. Kako je od početka sedmice izgubio 3,6 odsto, S&P 500 sada je u minusu u odnosu na početak godine. U strahu od katastrofe u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukushima, ulagači se užurbano povlače iz rizičnijih ulaganja, na što ukazuje velik obim trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je juče zamijenilo više od 11 milijardi akcija, najviše u ovoj godini, dok je lani dnevni prosjek iznosio 8,47 milijardi. Zbog toga su pale cijene svih 30 akcija uvrštenih u Dow Jones, a oslabilo je i svih 10 sektora S&P indeksa.
Pod najvećim su pritiskom bile akcije kompanija i fondova čije je poslovanje povezano s nuklearnom energijom, jer će nuklearna kriza u Japanu naštetiti toj industriji u cijelom svijetu. No, ni ostali sektori nisu ostali pošteđeni, jer su zemljotres, cunami i nuklearna kriza snažno uzdrmali japansku privredu, a Japan kupuje oko 10 odsto američkih izvoznih proizvoda.
Pod snažnim su se pritiskom našle i akcije u građevinskom sektoru, nakon što je objavljeno da je u februaru u SAD-u izgradnja novih kuća oštro pala, što pokazuje da je tržište nekretnina i dalje slabo. Cijena akcija građevinskih kompanija Lennar i D. R. Horton pale su više od 2 odsto. Oštro su pale i cijene tehnoloških lidera Applea i IBM-a, nakon što su analitičari smanjili preporuke za te akcije. Cijena Applea pala je 4,5, a IBM-a 3,8 odsto. Hina