BANJALUKA, Predstavnici austrijskog Poljoprivrednog klastera pregovoraju sa poljoprivrednicima Republike Srpske o projektu nabavke visokokvalitetnih priplodnih junica, a spremni su i da realizuju projekte unapređenja genetskih potencijala u stočarstvu, izjavio je danas predsjednik ovog klastera Anton Vagner.
On je rekao novinarima tokom održavanja poslovne konferencije o unapređenju razvojne saradnje između Republike Srpske i Austrije da je riječ o nabavci 3.000 grla steonih junica pasmina tirolskog govečeta, simental i holštajn.
Vagner, koji je i predsjednik Udruženja uzgajivača goveda Austrije, rekao je da će se raditi i na projektu unapređenja genetskih potencijala sa aspekta obogaćivanja pasmine sa tirolskim govečetom.
“Želimo ponuditi kompletan paket, ne samo uzgajivački podmladak, nego i finansijski paket za realizaciju projekata, kao i savjetodavne i stručne usluge radi stvaranja održivog projekta u budućnosti“, naveo je Vagner.
On je dodao i da austrijski poljoprivrednici nastoje predstaviti i primjere organizacije sektora, ne samo u govedarstvu, već i u svinjarstvu, peradarskoj proizvodnji, ovčarskoj i kozarskoj proizvodnji, gdje su svi akteri uvezani u zajedničke institucije i potpomažu razvoj cijelog sektora.
“Među naše zajedničke ciljeve spada i jačanje saradnje na regionalnom nivou radi ostanka mladih na ruralnom području, te proizvodnje zdrave hrane od zdravih životinja za potrebe regije”, naglasio je Vagner.
On je rekao i da su Austrijanci obišli poljoprivredne proizvođače u Srpskoj.
Savjetnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske Gordana Rokvić navela je da je današnja konferencija rezultat pregovora koje su predstavnici resornih ministarstava započeli prilikom službene posjete predstavnika Vlade Republike Srpske Beču, odnosno ministarstvima u Vladi Austrije.
Na osnovu toga organizovana je posjeta privrednicima u Srpskoj s ciljem da se dogovore konkretni projekti saradnje i uvezivanja firmi iz oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije sa predstavnicima austrijskog poljoprivrednog klastera.
Predsjednik Udruženje poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac rekao je da su privrednici iz Austrije zadovoljni onim što su vidjeli kod domaćih poljoprivrednika, koji su dobro upoznati o govedarstvu Austrije, posebno sa njenim potencijalima u proizvodnji podmlatka pasmine simental.
On je dodao da se sa Austrijancima razgovaralo i o modalitetima finansiranja, izvoza, uvoza i o problemima koje prate te aktivnosti.
Konferenciju je organizovalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske u saradnji sa Predstavništvom Srpske u Beču.
Predstavnici austrijskog Poljoprivrednog klastera posjetili su prethodnog dana više preduzeća i poljoprivrednih proizvođača širom Srpske. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
SAMO U MIŠOLOVCI JE SIR DŽABA.Pored ovakvih prirodnih resursa,školovanih a nezaposlenih kadrova,napuštenih zadrugami NESPOSOBNIH,KORUMPIRANIH LJUDI KOJI VODE OVU NAPAĆENU ZEMLJU NIKAKVK ČUDO NIJE TO ŠTO UVOZIMO VISOKO STEONE JUNICE….A DA LI ZNATE ŠTA VAM AUSTRIJANCI PRODAJU….? ODGOVORITE LJUDIMA
Tirolsko sivo i smedje govece se do sad najbolje pokazalo na podrucju Hercegovine i Istocne Bosne.Nasa autohtona pasmina GATACKO GOVECE vodi porijeklo od sivog tirolskog goveceta koje se ukrstalo sa busom.Sivo tirolsko daje vise mlijeka,dok smedje tirolsko daje najbolji kajmak.