BANJALUKA, Nadzorni odbor Javnog preduzeća šumarstva “Šume Republike Srpske” usvojio je izvještaj o izvršenju proizvodno-finansijskog plana preduzeća za prvih devet mjeseci, po kojem je u ovom periodu ostvarena dobit od 4,8 miliona KM.
Predsjednik Nadzornog odbora Biljana Marković rekla je da se brojka od pet šumskih gazdinstava, koja su pokazivala negativan poslovni rezultat smanjila na tri, od kojih se za dva očekuje da do kraja godine sigurno izađu iz minusa.
Markovićeva je, poslije sjednice Nadzornog odbora ovog preduzeća, izjavila novinarima da Šumsko gazdinstvo “Panos” iz Višegrada vjerovatno neće izaći iz minusa, dok šumska gazdinstva “Birač” Vlasenica i “Botin” Nevesinje pokazuju minimalan minus.
Govoreći o dugovanjima Poreskoj upravi od 50 miliona KM, Markovićeva je rekla da je na nivou preduzeća i resornog ministarstva formirana komisija i da očekuje da će taj problem biti riješen.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Goran Zubić rekao je da su sredstva od 50 miliona KM koja se vode kao dug Poreskoj upravi pronašla krajnju namjenu i da su uložena gdje je i propisano, ali da nije provedena zakonska procedura.
On je rekao da je javno preduzeće direktno ulagalo sredstva iz naknade za korišćenje šuma, bez njihovog prethodnog uplaćivanja u trezor u skladu sa Zakonom o šumama, i da radna grupa Ministarstva radi na izradi prijedloga rješenja za spornu situaciju između Poreske uprave, trezora i “Šuma”.
“Ta dilema je riješena izmjenama i dopunama Zakona o šumama, tako da se u okviru javnog preduzeća formira podračun na koji će se izdvajati 10 odsto vrijednosti prodatih sortimenata, odakle će se ulagati za krajnje namjene”, rekao je Zubić.
Vršilac dužnosti direktora “Šuma” Radenko Laketić rekao je da javno preduzeće ne duguje Poreskoj upravi 50 miliona KM, jer se dugovanja u periodu 2008. – 2013. godina odnose na sredstva koja su direktno uložena u prostu reprodukciju, ali ne i po proceduri predviđenoj Zakonom o šumama iz 2008. godine.
On je precizirao da su sredstva za prostu reprodukciju trebalo da se uplate u trezor, kako bi se u potpunom iznosu vratila javnom preduzeću za ulaganje u šumsko-uzgojne radove i druge biološke investicije, ali da se poslednjim izmjenama Zakona o šumama ta sredstva izdvajaju u samom preduzeću.
Laketić očekuje da će problem vrlo brzo biti riješen u skladu sa prijedlogom komisije sastavljene od predstavnika preduzeća, Ministarstva finansija i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Predsjednik Granskog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira Vlado Pavlović izrazio je zadovoljstvo pozitivnim pomacima u “Šumama” i dodao da je ovo preduzeće dovedeno u loše stanje malverzacijama, zbog čega sindikalci insistiraju da se odgovorni procesuiraju i dugovi naplate. Srna
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Garnitura na vlasti nas laže kako narod i privatnici kradu šumu pa je kobajagi tu minus na računu “Šuma RS”. Samo posadiš drvo, zaliješ ga jednom, potkrešeš i čuvaš od požara, i to je to. Kako je moguće da budžet ovog preduzeća bude u minusu? Jednostavno! Prijateljima Milorada Dodika prodaš oblovinu 1. klase po cijeni 3. klase, koja je za 50% jeftinija i tu je minus. Lopovluk neviđeni, i to ne naroda već vlasti Republike Srpske. Pojedinci zgrću stotine miliona optužujući sirotinju da krade. DO KADA?
Da li vi gospodo na vlasti imate imalo pameti, da shvatite da ovaj narod nije više lud, da mu možete prosipati pamet. U čije ime i za koga (znam za koga) pomoćniče ministra dajete ovakve izjave. 50 miliona KM utrošeno za šta navodite da je utrošeno, to znači približno po nepun jedan milion svakoj opštini u RS. Stvarno ste sve pretjerali.
Pogledajte ski centar Igrišta-Vlasenica, sama golet, sve pokradeno-posječeno, navodno radi proširenja staza po evropskim standardima, a krađa po bosanskim standardima, ”Birač” milioni gubitaka, šta je sadio, da je makar granje sklonio da ne ostanu tragovi od kriminala, ni to nisu, jadni vi koje ste sluge i da narodu tupite u mozak otrcane fraze. Na našu nesreću ne funkcioniše ništa, da neko odgovara za zločin učinjen prema pokolenjima krađom šume. Slušam na slavama,sahranama itd. kako se krade i siječe ne gleda se da li ima izvor ili ne, samo da je bliže putu i ode sve. Jadna li je ovakva država sa ovim mešetarima, a i narod u njoj.
U NO “Šuma Srpske” sjedi Milan Kovač, narodni poslanik SNSD-a iz Šipova, koji je ujedno vlasnik 3 preduzeća u Šipovu koja se bave drvoprerađivačkom industrijom… On odobrava imenovanje direktora šumskog gazdinstva “Gorica” Šipovo, a čitavo vrijeme od tog gazdinstva kupuje oblovinu, a kao član NO “Srpskih šuma” donosi odluke o sudbini tog šumskog gazdinstva… Nije to SUKOB INTERESA, to je bezobrazluk, bahatost, krkanluk itd…
Trebate malo pregledati biografiju dr Biljane Marković. Naime, gospođa je završila fakultet u sarajevu, a magistrirala i doktorirala u Nišu. Zašto tako daleko, kada je od posleratnih dešavanja bila smeštena u bijeljini? Pa zato što je tamo bio labaviji put do titule dr.
Pored toga, dr Biljana Marković, mjesečno zbroji 5000-6000 KM, po raznim osnovama. Na fakultetu u I. Sarajevu mjesečno ubere oko 2500-3500 KM, kao predsjednik NO Srpske Šume skoro hiljadu, plus telefon, troškovi reprezentacije itd….a potom i u “ORAO” a.d. 800-900 KM…..i takvi ljudi da nam vode državu?????????????
Postovanje svima vidim price o sumama bas me zanima i interesuje ,ko kupuje sume iko prodaje Zavisi ko voli koju marku da postavi u njegov cepic jeftinije ,na primjer evo jedna prica o mojoj familiji iz sela pljeve kod sipova moga pokojnoga oca unuci prodavaju sumu bez drzavne potvde ,sumari koi su na toj teratoriji ti uzimaju markice u njihov cep i kako da ta sumska uprava to ne vidi kada kamioni pronose sumu kroz sipovo .zato bi zamolila nekoga da to stopira tu kradju suma nije podijeljena na druge sestra dragana bubnjevica treba neko da malo zakoci da ne sijece dedino imanje posto nije zasluzio gad jedan,suma ta treba da imanje spire bubnjevica pokojnoga trebala bi pripadati drzavi aili selu pljevi koi su mu pomogli umrijeti i koi su ga sahranili Molila bi odgovor od nekoga dali se slaze samoim posmom cao.