NJUJORK, LONDON, Cijena sirove nafte se juče na svjetskim berzama nešto oporavila poslije jutrošnjeg pojeftinjenja na najniži iznos u protekle tri godine, što je bila reakcija na pokazatelje da je SAD, najveći svjetski potrošač energenata, vjerovatno u najdužoj ekonomskoj krizi još od Drugog svjetskog rata.
Cijena američke “lake” nafte za terminsku isporuku u januaru je na Njujorškoj robnoj berzi porasla na 49,23 dolara za barel, pošto je ujutro pala za gotovo četiri odsto na 47,36 dolara za barel, odnosno najniži nivo od 20. maja 2005, prenela je agencija Blumberg.
Evropska “brent” nafta je na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu istovremeno poskupila na 48,06 dolara za barel, poslije pojeftinjenja ujutro od čak 4,1 odsto, na 46,02 dolara za barel. To je najniža cijena još od 18. februara 2005.
Panel američkih ekonomista je saopštio u ponedjeljak da su SAD ušle u recesiju u decembru 2007.
Najduže ekonomske krize poslije Drugog svjetskog rata u SAD trajale su po 16 mjeseci, a završene su u martu 1975, odnosno novembru 1982. godine.
Velika depresija, dramatični ekonomski krah koji je na prelazu dvadesetih u tridesete godine prošlog vijeka zahvatio veći broj zemalja, trajala je u SAD 43 mjeseca, od avgusta 1929. do marta 1933.
“Tražnja nafte se smanjuje nedjelju za nedjeljom, zajedno sa globalnim usporavanjem privrednog rasta. Ako pesimizam naraste, a berze hartija od vrednosti potonu dublje, nafta bi mogla da pojeftini na samo 40 dolara za barel”, izjavio je trgovac naftom iz njemačke brokerske kuće “Bajern LB” Gerit Zambo.
“Tečno zlato” je u odnosu na rekord iz jula od 147,27 dolara za barel dosad pojeftinilo za 68 odsto, usljed toga što Evropi i Japanu prijeti prva istovremena recesija od Drugog svjetskog rata.
Na naglo pojeftinjenje nafte juče ujutro uticalo je i to što je državna naftna kompanija Ujedinjenih Arapskih Emirata saopštila da će azijskim rafinerijama isporučiti ugovorene količine nafte, što ukazuje na to da članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) možda neće u potpunosti ispuniti prošlomjesečnu odluku o smanjenju proizvodne kvote za 1,5 miliona barela na dan.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.