BANJALUKA, Cijene goriva nezaustavljivo rastu. Posljednje poskupljenje nafte u Republici Srpskoj bilo je 20. maja kada su cijene “skočile” za pet do sedam feninga po litru, a u međuvremenu cijene su porasle za još sedam dolara.
Cijena goriva po barelu po posljednjim podacima na evropskom tržištu iznosila je 132,16 dolara za barel, a na američkom tržištu porasla je na 132,10 dolara po barelu.
Poređenja radi, u maju prošle godine sirova nafta na svjetskom tržištu koštala je svega 55,43 dolara. Odnosno, cijene nafte su se tokom 2007. udvostručile, a u posljednjih pet godina su skočile za 500 odsto.
Krajem 2007. godine, barel sirove nafte je na američkom tržištu koštao 92,86 dolara, a na londonskom 91,74 dolara.
Predsjednik Upravnog odbora vlasnika privatnih pumpi u Semberiji Vojin Mitrović rekao je za naš list da se nova cijena euro-dizela kreće između 2,35 i 2,38 maraka po litru, u zavisnosti od benzinske pumpe.
– Lož ulje košta 2,15 maraka, bezolovni benzin 2,15 i super 2,20 maraka po litru – rekao je Mitrović, i dodao da je u RS od početka godine gorivo već poskupilo za 60 feninga.
Prema podacima Udruženja uvoznika i distributera nafte RS, vlasnici benzinskih pumpi u Brčkom imaju maržu između pet i sedam feninga, u RS sa manje benzinskih pumpi, marža je između 10 i 15 feninga. Potražnja je najveća u Federaciji BiH gdje imaju manji broj benzinskih pumpi u odnosu na površinu i broj stanovnika, pa im je marža između 20 i 25 feninga.
Predsjednik udruženja uvoznika i distributera naftom u RS Vukašin Vojinović je rekao da ako u narednom periodu cijene barela ovog energenta na svjetskom tržištu dostignu 135 dolara, u Republici Srpskoj litar goriva koštaće 2,5 maraka.
Analitičari smatraju, a prenijele su agencije, da se u skoroj budućnosti cijena nafte neće vratiti ispod 100 dolara za barel, a neki upozoravaju i da bi mogla da poraste na 200 dolara za barel, dok je prije tri godine, na svjetskom tržištu barel nafte koštao približno 50 dolara.
Visoke cijene nafte nisu uzburkale samo domaću nego i svjetsku javnost, pa tako je u londonskom dnevniku “Indipendent” pisalo da je posljednji, 13. uzastopni dan nafta postigla rekordnu cijenu, a postajaće sve skuplja zbog nazaustavljivog porasta tražnje, posebno u zemljama u naglom privrednom razvoju, kao što je Kina i Indija.
– To će uveliko uticati na životni standard, ali to ne znači da će globalna privreda obavezno prestati da raste – prenio je BBC.
List “Gardijan”, piše da je život uz skupu naftu moguć, ali samo pod uslovom da vlade shvate da nove cijene nisu prolazni fenomen i posljedica špekulacija berzanskih mešetara, već rezultat tražnje koja će samo biti veća.
Prema najnovijim podacima zalihe u SAD zabilježile su najveći pad u posljednja četiri mjeseca, odnosno smanjile su se za 5,32 miliona, na ukupno 320,4 miliona barela.
Istovremeno dolar je pao na najniži nivo u odnosu na evro u posljednjih mjesec dana, i to kao posljedica izvještaja američke središnje banke koja je smanjila prognoze za ovogodišnji privredni rast u SAD i upozorila na izgledni rast nezaposlenosti.
U Njujorku je protekle nedjelje barel nafte koštao 135,09 dolara, dok je u Londonu nafta tipa “brent” postigla vrijednost od 134,44 dolara. Prema tome, stručnjaci upozoravaju da možemo da očekujemo nastavak trenda rasta cijena.
Crne procjene Investicione banke “Goldman Sachs”
Investiciona banka “Goldman Sachs” objavila je procjenu prema kojoj će prosječna cijene nafte u drugoj polovini ove godine biti 141 dolar za barel, dok bi 200 dolara za barel nafta mogla preći već 2010. godine.Glas Srpske
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši