BANJALUKA, Prihodi od akciza na uvozne naftne derivate u BiH u martu ove godine povećani su za više od 55 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, a razlog za to najvjerovatnije je to što su naftaši počeli da stvaraju zalihe goriva zbog najave rasta cijena na svjetskm tržištu.
U izvještaju Odjeljenja za makroekonomsku analizu Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH navedeno je da su prihodi od akciza na uvozne derivate nafte u martu porasli za čak 55,7 odsto.
Ovi prihodi u martu 2015. godine iznosili su 18,3 miliona maraka, dok su u martu ove godine bili 28,8 miliona KM.
„Može se pretpostaviti da je uzrok enormnog rasta akciza na uvozne derivate nafte stvaranje zaliha zbog najave rasta cijena na svjetskom tržištu u narednim mjesecima“, navedeno je u izvještaju Odjeljenja.
U izvještaju je navedeno da je pozitivan trend prihoda od akciza i putarine prisutan u kontinuitetu od drugog kvartala 2013., sa izuzetkom slabog pada u drugom kvartalu 2014 godine.
„Efekti naplate poreza na derivate u prvom kvartalu ove godine su još veći ukoliko se uzme u obzir vrlo visoka osnovica za poređenje u prvom kvartalu 2015. Promjene u strukturi prihoda od akciza navode na dva zaključka, a to je da su efekti nove politike oporezivanja rezanog duvana, koji su u primjeni od avgusta 2014., skoro u potpunosti iscrpljeni, te da porezi na derivate nafte postaju sve značajniji za naplatu prihoda od indirektnih poreza i finansiranje vlada u BiH“, navedeno je u izvještaju Odjeljenja.
Dodaje se da je zahvaljujući rekordnom rastu naplate prihoda u martu kumulativna bruto naplata u prvom kvartalu 2016. rasla po stopi od 3,3 odsto.
„Zbog smanjenja isplata povrata od 10,4 mil KM neto naplata u prvom kvartalu 2016. bila je veća za 58,5 mil KM nego u istom kvartalu 2015, odnosno za 4,9 odsto“, navedeno je u izveštaju.
Analitičari smatraju da je ovo najbolji dokaz da se naftaši unaprijed pripremaju za svako poskupljenje goriva i da brzim podizanjem cijena ostvaruju ekstraprofit.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu i Mostaru Vjekoslav Domljan kaže za CAPITAL da nataši veoma brzo reaguju kada se radi o poskupljenju, a veoma sporo kada se radi o pojeftinjenju.
„Na taj način oni ostvaruju veći profit nego što bi ostvarili da tržište normalno funkcioniše“, istakao je Domljan.
CAPITAL: M. Čigoja