LONDON, Svjetske zalihe nafte mogle bi da traju još oko 40 godina ako se potrošnja nastavi ovim tempom, tako da bi nestašica “crnog zlata” mogla da nastupi mnogo ranije nego što vlade i naftne kompanije žele da priznaju, podaci su analize koju je uradila naftna kompanija British Petroleum Company (BP), prenijele su agencije.
Eksploatacija nafte, navode iz “BP”-a, dostići će svoj maksimum za četiri godine, poslije čega počinje pad koji će snažno uticati na svjetsku ekonomiju i na način na koji danas živimo.
– Zaliha nafte ostalo je dovoljno za 40 godina ako se potrošnja nastavi ovim tempom. Posljednjih godina jaz između proizvodnje i potrošnje nafte se dosta produbio, a sljedećih godina nas ne očekuje ništa bolje – zaključuju iz “BP”-a.
Šef londonskog Centra za analizu eksploatacije nafte Kolin Kembl kaže da je ova teorija zapravo vrlo logična i jasna.
– Čaša je na početku puna, na kraju prazna, ako brže ispijate ona će se brže isprazniti – opisuje Kembl koji je potpredsjednik nekoliko naftnih kompanija, kao što su “BP”, “Shell”, “Fina”, “Exxon” i “ChenronTexaco”.
On objašnjava da je regularna nafta, ona jeftina i laka za vađenje iz zemlje, potrošena već 2005. godine.
– Čak i kada bismo se oslonili na preostale resurse, dakle skuplju naftu, polarne regione i tečnost uzetu iz benzina, vrhunac upotrebe ovih izvora biće dostignut 2011. godine. Poslije toga resursi će početi drastično da se smanjuju – kaže Kembl.
Nestašica nafte
Autor izdanja “Napola nestali: nafta, gas, topli vazduh – donose globalnu energetsku krizu” Džeremi Leget naglašava kako naftna industrija i vlade svijeta nisu spremni da priznaju neminovno nestajanje nafte, isto kao što nisu bili spremni da priznaju klimatske promjene.
– Ova situacija podsjeća me na onu kada godinama niko nije htio da čuje upozorenja da će se dogoditi globalno zagrijavanje. Tada smo predvidjeli razvoj situacije, više-manje baš onako kako se sve i dogodilo. I tada smo se, baš kao i sada, pitali šta moramo napraviti da nas ljudi shvate ozbiljno – rekao je Leget.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Je su li u ovo uračunati i milioni naših barela nafte.